Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Zemřel významný archeolog Neustupný. Díky němu se česká odnož oboru proslavila ve světě

Autor: ČTK - 
14. ledna 2021
17:00

Ve věku 87 let ve čtvrtek zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný. ČTK o tom informovali zástupci Akademie věd ČR, kde dříve Neustupný působil. Neustupný v roce 2014 převzal cenu Nadačního fondu Neuron za svůj přínos k tomu, že se česká archeologie stala moderním oborem mezinárodního dosahu.

Neustupný se ve vědecké práci soustředil na spolupráci s přírodovědou, využití matematiky, včetně programování složitých algoritmů, ekonomické teorie v archeologii a roli pravěké symboliky. Proslavil se také teorií o souvislostech mezi člověkem a artefakty. Pomocí nich se snažil objasnit vývoj lidské civilizace.

Ve věku 87 let zemřel 14. ledna 2021 mezinárodně uznávaný archeolog Evžen Neustupný (na archivním snímku z 11. prosince 2014).Ve věku 87 let zemřel 14. ledna 2021 mezinárodně uznávaný archeolog Evžen Neustupný (na archivním snímku z 11. prosince 2014). | ČTK / Šimánek Vít

Neustupný se narodil 31. října 1933 do rodiny archeologa Jiřího Neustupného. Vystudoval prehistorii a egyptologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Velkou část své profesní kariéry spojil s Archeologickým ústavem Československé akademie věd, později Akademie věd ČR. V letech 1990-1993 Archeologický ústav vedl.

Působil také na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1998 založil katedru archeologie na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

„Evžen Neustupný na Západočeské univerzitě v Plzni nejen založil a vyprofiloval katedru archeologie, ale podílel se i na vzniku samotné Fakulty filozofické, původně Fakulty humanitních studií, které vtiskl svoji vizi,“ napsal ČTK děkan fakulty David Šanc. „Výrazně tak napomohl tomu, že se na Západočeské univerzitě etablovaly humanitní a společenské vědy. Pan profesor byl všeobecně vážená osobnost, a to jednak kvůli své odborné erudici, ale také pro svůj specifický humor a životní nadhled,“ dodal děkan.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa