„Udírnu zachováme jako součást expozice v Muzeu Trojmezí, na které se jeden z nejstarších a nejvýznamnějších objektů na Jablunkovsku přestavuje,“ tvrdí archeoložka Martina Uhlářová.

„Když jsme to prokopli, chvíli bylo ticho a pak nastoupila zvědavost. Poklad, zazdili tam někoho? Nakonec udírna a prázdná,“ líčí dělník z firmy Smolo. Doplní, že s kolegy dumali, zda by tam uzené maso vydrželo, kdyby ho tam před staletími zapomněli.

Ve středu pak pro změnu odkryli dělníci v budově zazděný původní dveřní portál. „Historie je můj koníček a spojí se mi tak s prací,“ těší se stavbyvedoucí firmy Bystroň, která cennou budovu přestavuje, Pavel Willerth. Investice si vyžádá 50 milionů korun.

Expozice o goralech

Knížecí dům dříve sloužil jako soud, věznice nebo úřední budova. Za dva roky v něm budou interaktivní expozice o historii goralské oblasti.

Stavebníci stejné firmy před rokem udělali objev i ve Fulneku na Novojičínsku. „Při opravě Knurrova paláce jsme našli ručně tesanou studnu ve skále, 9 metrů hlubokou, přikrytou novou vestavbou,“ zmíní Willerth.

VIDEO: Odhalují stíny zašlé historie: Budují pravěkou osadu.

Video
délka: 01:12.66
Video se připravuje ...

Odhalují stíny zašlé historie: Budují pravěkou osadu Karel Janeček

Fotogalerie
7 fotografií