Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Nové dálniční známky má přes 10 tisíc řidičů. Kdo přechází z papíru, můžu ušetřit měsíc

Aktualizováno -
4. prosince 2020
19:40
Autor: ČTK - 
4. prosince 2020
15:50

Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10 000 elektronických dálničních známek. Uvedl to mluvčí společnosti Cendis Martin Opatrný. Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, nyní funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce nato však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Video 75 milionů ročně navíc: „Elektronické dálniční známky vyjdou dráž než papírové,“ říká Bláha - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Od té doby zatím systém funguje, nepotvrdily se ani útoky hackerů. Stránky edalnice.cz zatím navštívilo přes 200 000 lidí. Motoristé nejčastěji nakupují známky přes e-shop, kde jich pořídili 8061. K dostání jsou také na poštách, které zatím prodaly 1586 známek a čerpacích stanicích Euro Oil, na kterých řidiči zatím koupili 353 vinět. Zhruba 95 procent řidičů kupuje roční kupony.

„Řada z nich si ovšem nastavuje datum platnosti již od 1. ledna 2021. To v praxi znamená, že pokud mají stávající papírovou roční, zbytečně se připraví o měsíc platnosti té elektronické. Před začátkem platnosti e-známky lze toto datum změnit,“ upozornil Opatrný.

Elektronické známky začnou platit od začátku příštího roku. Řidiči už je nebudou muset lepit na přední skla, kupony budou vázané na registrační značku vozidla. Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstává i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou je možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud