Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Zemřela psycholožka Jiřina Prekopová (†90): Propagovala terapii objetím

Autor: ČTK - 
8. září 2020
12:40

Zemřela dětská psycholožka Jiřina Prekopová, bylo jí 90 let. Autorka takzvané školy lásky a terapie pevným objetím zemřela v pondělí v pražské rezidenci pro seniory RoSa. ČTK to sdělila spolupracovnice psycholožky Taťjana Horká, na úmrtí upozornil web Deníku N. Prekopová jako dětská psycholožka působila převážně v Německu. Datum ani forma posledního rozloučení zatím nebyly dohodnuty.

Prekopová napsala řadu populárně-naučných knih o výchově dětí, přeložených do mnoha jazyků, které se staly bestsellery. Někteří s její metodou nesouhlasí, jiní jsou z ní nadšení. „Víte, já jsem proti tělesným trestům a bití dětí. Odpovědí na všecko je láska. Ta musí v rodině proudit,“ tvrdila Prekopová. V pevném objetí podle ní vyjadřují své pocity blízcí lidé, tedy rodiče s dětmi nebo životní partneři. Terapeutický vliv má setkání tehdy, když se mezi oběma zúčastněnými znovu rozproudí vzájemná láska. Prekopová byla přesvědčena o tom, že bezvýhradná láska k sobě samému i k bližnímu je největší hodnotou.

Psychologii, filozofii a pedagogiku vystudovala rodačka z Prostějova v Olomouci, po studiích kvůli kádrovému původu nesměla v oboru pracovat. Ke konci 50. let odešla do Sudet, kde tři roky učila ve škole a provozovala poradenskou činnost v terénu. Později se vrátila domů a vystřídala řadu povolání, byla dělnicí u pásu či uklízečkou, a nakonec zakotvila jako operátorka na nádraží v Prostějově.

V roce 1970 odešla Prekopová do Německa s manželem Valentinem, který předtím strávil jako politický vězeň 15 let v Jáchymově, odkud se vrátil s těžce podlomeným zdravím. Byl to prý právě on, kdo jí prakticky ukázal terapii objetím, když ji jednou objal v návalu jejího vzteku. Ve Stuttgartu získala diplom ve svém oboru a otevřela si vlastní praxi, během níž se věnovala problematickým dětem. Přitom se setkala s myšlenkou pevného objetí, vypracovanou původně pro autistické děti. Tuto metodu americké psycholožky Marthy Welchové (tzv. Holding therapy), později rozvinula vlastní cestou - pevné objetí se stalo prostředkem obnovy lásky v rodině.

Ne všude její terapii objetím přijali

Na toto téma napsala Prekopová řadu odborných článků a knih. Světovým bestsellerem se stal Malý tyran, v němž kritizovala příliš liberální výchovu německých rodičů. Myšlenku pevného objetí Prekopová šířila po světě formou přednášek, seminářů a kurzů. Instituty Jiřiny Prekopové byly založeny v Německu, ve Vídni a v Mexiku.

Ne každý však s metodou Prekopové souhlasí, například ve Spojených státech je zakázaná. Její odpůrci argumentují tím, že jde o neakreditovanou metodu, jež není postavena na vědeckých základech. V ČR proti terapii Prekopové vystupuje například organizace APLA, sdružující rodiče dětí s autismem.

 

hasickajana ( 8. září 2020 15:44 )

Vlastimil Brůček, Praha
Dnes 142
+46
|
-29
Skvělá to dáma, byli jsme spolu mj. i v pořadu u Krause,ale zejména její terapie měly značný úspěch po celém světě. Čest její památce.


Brůčku, Brůčku, vím, že zde to budeš chtít okomentovat taky... já být v seznamech spolupracovníků STB, tak ani neňafnu, jen sedím v koutku a říkám si štěně, štěně, štěně...

frantacizek ( 8. září 2020 13:21 )

ježiš, to je poslední dny ran.. výborná paní, četl jsem od ní pár statí ještě za studií vývojové psychologie a psal o tom seminární práci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa