Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Špatná zpráva pro pivaře: Plzeň, Gambrinus a Radegast zdraží „lahváče“ i plechovky

Autor: ČTK - 
28. srpna 2020
14:45

Plzeňský Prazdroj od 1. října zdraží některá svá piva v láhvích a plechovkách. Zvýšení cen v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů, se dotkne zejména ležáků a prémiových piv jako Pilsner Urquell, Radegast 12 a Gambrinus 12. Čepovaných piv v sudech a tancích ani desetistupňových piv Gambrinus či Radegast v láhvích a plechovkách se zdražení nedotkne, beze změny zůstanou i všechny varianty nealkoholického piva Birell. Informace v pátek potvrdil mluvčí největšího českého pivovaru Zdeněk Kovář.

Prazdroj naposledy zdražoval loni v říjnu, rovněž piva v láhvích a plechovkách o 3,6 procenta. Ceny čepovaných piv v sudech a tancích tak zůstávají na stejné úrovni od roku 2018.

„Prazdroj tak pokračuje v podpoře pohostinství, které je jedním z nejhůře zasažených segmentů koronavirovou pandemií. Pivovar už během nuceného zavření restaurací bezplatně vyměňoval prošlé pivo, aktivně podporoval iniciativu Českého svazu pivovarů a sladoven Zachraň hospodu a při znovuotevření hospod podpořil jejich provozovatele zhruba milionem piv pro jejich hosty zdarma,“ uvedl Kovář. Do znovunastartování celé ekonomiky a společnosti po koronavirové krizi investoval Prazdroj přes 300 milionů korun. Podpořil tak restaurace a hospody, ale i obchody, spotřebitele, své zaměstnance i obyvatele žijící v blízkosti jeho pivovarů.

Zdražení doprovází rozsáhlé investice

Letošní zdražení zdůvodňuje pivovar svojí obchodní strategií. Zvýšení cen zároveň zhruba kopíruje letošní vývoj inflace. Prazdroj v posledních měsících investoval do výroby, zejména do balených piv. Příkladem je letos dokončená stavba nové linky na stáčení piva do plechovek v pivovaru Radegast v Nošovicích za téměř 600 milionů korun. Díky ní je Prazdroj schopný pokrýt zvyšující se poptávku po plechovkovém pivu na českém trhu. Kromě toho pivovar rovněž dlouhodobě investuje do přehlednějšího regálového vystavení svých produktů a lepší navigace pro spotřebitele v obchodech.

Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj loni meziročně zvýšil zisk o zhruba 300 milionů Kč na 4,8 miliardy Kč. Tržby mu stouply o půl miliardy na rekordních 17 miliard korun. Kapitálové investice firmy loni činily 1,5 miliardy Kč. Společnost loni celkově prodala rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva, meziročně o procento více. Z toho prodeje v zahraničí činily 4,5 milionu hektolitrů, což je nové maximum a nárůst o 2,5 procenta. Meziroční nárůst prodeje na domácím trhu, kde se prodalo 7,3 hektolitrů piva, činil jedno procento. Plzeňský Prazdroj vyváží pivo do více než 50 zemí na světě, což z něj dělá největšího exportéra českého piva. Pivovar vlastní od konce března roku 2017 japonská skupina Asahi. Letošní výsledky ale budou výrazně ovlivněny pandemií koronaviru.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fotrpjotr ( 29. srpna 2020 07:46 )

Důvod pro zdražení se vždycky najde i kdyby se měl vytvořit.

majojo ( 29. srpna 2020 06:45 )

Necituji přesně a ani si teď nevzpomínám, kdo to přesně pronesl, tuším, že Švejk: Když se v Čechách zdraží pivo, padne vláda. No, několikrát už to nefungovalo, ale snad už by pro tentokrát zase mohlo, ne?

majojo ( 29. srpna 2020 06:41 )

Bývaly doby, kdy se Bráníku a Ferdinandovi říkalo samos-er. Dnes se k němu můžou směle přižadit i dříve věhlasné značky, jako Plzeň a Budvar.

XLADI ( 28. srpna 2020 22:57 )

Pivo nechlastám, tedy občas si 1 dám když mám chuť na něco co není sladké, ale jinak nezájem. Naopak nechápu ty pepíky co to kupujou po basách. Vozejk sotva utáhnou a když jim děcko řekne že by chtělo čokoládu tak ho odpálkujou že je to moc drahý ale na chlastání a cíga je prachů dost.

Michal nobl ( 28. srpna 2020 19:01 )

Plesku nepiste jen pivo.Napište narovinu ze je podzim a bude se zdrazovat většina.My obyčejní lidé chápeme ze ta nenazrana sobecká zbohatlicka menšina má málo a utrpěla v době corocoro.

Zobrazit celou diskusi