Suché lesy a strach zemědělců. Česko je teď vyprahlejší než dva předchozí roky

Autor: ČTK - 
19. dubna 2020
15:50

Aktuální stav sucha na území České republiky je horší, než tomu bylo v polovině dubna v letech 2018 a 2019. Pokud by se nedostatek vody dále prohluboval, mělo by to negativní dopad na zemědělskou výrobu. Vyplývá to z analýzy, kterou v neděli zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle ní jsou velmi nízké průtoky v řekách, málo vody také zůstává ve sněhové pokrývce na horách.

„V letošním roce oproti předchozím rokům je zasažena většina území malým až středním deficitem srážek za šest měsíců, který dobře vypovídá o nedostatku vody v orniční vrstvě především pro volně rostoucí rostliny a zemědělské plodiny,“ uvedli meteorologové.

Za období 24 měsíců je pak deficit srážek vysoký a v severních Čechách dokonce extrémní. Podle ČHMÚ to znamená nedostatek vody pro stromy a lesní porosty. Lze proto čekat, že se plochy porostů zasažených suchem budou zvětšovat, v některých oblastech budou stromy usychat.

Nedostatek srážek za dva roky je na některých místech v Česku až extrémní. (19. 4. 2020)Nedostatek srážek za dva roky je na některých místech v Česku až extrémní. (19. 4. 2020) | ČHMÚ

Průtoky na většině sledovaných řek v ČR jsou na podprůměrných až výrazně podprůměrných hodnotách. Nejčastěji se pohybují okolo 15 až 50 procent dlouhodobého dubnového průměru. Na některých horských tocích je situace kvůli odtávání sněhu lepší a průtoky jsou asi na 50 až 90 procentech.

„Při srovnání aktuálních denních průtokových hodnot s dlouhodobými historickými údaji pro daný den, byly nejblíže minimům ojediněle hodnoty na přítocích středního Labe, Lužnice, Kamenice, Jevišovky, dolní Jihlavy, Romže a dolní Moravy,“ uvedli meteorologové.

Problémem je i málo sněhu

Zásoby vody ve sněhové pokrývce byly loni v dubnu zhruba trojnásobné proti letošnímu roku. Na začátku tohoto týdne bylo na území ČR ve sněhové pokrývce odhadem 95 milionů metrů krychlových vody, loni to bylo asi 260 milionů.

Na hřebenech Krkonoš leželo v pondělí od 20 do 120 centimetrů sněhu, v Jizerských horách byla pouze nesouvislá pokrývka, na Šumavě deset až 70 centimetrů, v Orlických a Krušných horách již sníh roztál. Na hřebenech Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku leží kolem deseti až 60 centimetrů a v Beskydech byla také již jen nesouvislá pokrývka.

K pondělnímu ránu bylo v Krkonoších nejvíce sněhu naměřeno na Růženčině zahrádce, a to 102 centimetrů, na Šumavě na Březníku 70 centimetrů, na Plechém 65 centimetrů a v Hrubém Jeseníku na Šeráku 12 centimetrů.

Podle dlouhodobého výhledu počasí ČHMÚ by měly být nadcházející čtyři týdny srážkově slabě podprůměrné. „První týden očekáváme velmi suchý a srážky se pravděpodobně vyskytnou až v závěru týdne. V následujících týdnech se předpokládá mírné přibývání srážek, ale s týdenními úhrny nejpravděpodobněji v intervalech normálních hodnot,“ dodali meteorologové. Průměrný úhrn srážek od 20. dubna do 17. května je v ČR dlouhodobě 54 milimetrů.

brano34 ( 25. dubna 2020 14:24 )

Na konec dubna a květen si nachystejte deštníky. Jižní, střední a severní Čechy se musí připravit na supercelární počasí s vydatnými dešti i krupobitím.
Hloupí lidi, co mají postaveny nemovitosti v blízkosti potoků musí už nyní začít pytlovat...

e.lesanova ( 19. dubna 2020 22:44 )

to máte těžký, když pro demožumpu je práce na poli "fuj"....Pekarovou, Fialu, Rakušana ad. podobné exoty chci potom vidět u prázdných regálů v obchodech...myslím, že těch takřka 300 tisíc "nezaměstnaných" včetně nevytížených studentů by zvládlo kopat motykou, sbírat ovoce, vyklízet les, sázet stromky.... to by ovšem demožumpa musela pochopit "jádro pudla"

hafblaf ( 19. dubna 2020 21:54 )

A nikoho z vrchnosti to neštve, stále se dál odvodňuje krajina regulací vodních toků, kácí spousta zdravých stromů, velmi často kosí tráva. Půda ztrácí živiny a mění se v písek.

Chtělo by to spoustu nepopulárních kroků, přestat brát ohledy pouze na byznys a v naší zkorumpované zemi zatím nepůjde.

jonn ( 19. dubna 2020 17:22 )

Hlavně ,že řvou zachraň hospodu a zemědělcům nepomůže nikdo .

.tg.bb ( 19. dubna 2020 17:22 )

Vypijí, a po několika měsících vrátí do přírody... Sice se mi to dvakrát nelíbí, ale že by za sucho mohlo těch pár desítek zasněžovaných sjezdovek? To asi ne. Navíc ta voda, přeměněná na sníh, tak rychle neodteče. Neprší na jaře, v létě, na podzim, nesněží v zimě. Klima se dramaticky mění bez ohledu na nějakých pár prkýnkářů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud