Zemřela nejstarší Češka Magdalena Kytnerová (†108). Měla ráda zabijačku, buchty i Okamuru

Autor: kso, sova - 
8. prosince 2019
20:00

V Kroměříži zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová (†108), uvedla to Česká televize. Do poslední chvíle byla ale plná života, jejím mottem bylo „jíst a pít to, co jí chutná, a dělat, co ji baví“. 

Narodila se 17. března 1911. Její rodiče zemřeli v roce 1918 na španělskou chřipku a ujali se jí příbuzní na Vysočině. „Později jsem sloužila v rodinách. Moc ráda jsem chodila tancovat. V roce 1942 jsem se vdala a šla za manželem do Brna. Celé roky jsem tam vařila ve vojenské akademii,“ řekla v březnu Kytnerová.

„Vždycky jedla, na co měla chuť. Žádné diety. Nejraději dobroty ze zabijačky. Miluje i buchty,“ řekla o ní její snacha Jana. Když Kytnerová s rodinou oslavila 108. narozeniny, její blízcí obdivovali její čipernost.  „Nedávno ji potrápila vážnější nemoc a oslabila ji. Ale jinak jí hlava stále dobře myslí. Ven z bytu již proto nevychází, ale v televizi pravidelně sleduje oblíbené pořady – kvízy, drby o hercích i sportovcích a denně čte noviny. Zajímá se stále o veškeré dění,“ řekla Jana.

„Nevolím vždycky stejně. Teď fandím delší dobu Okamurovi. Je šikovný a líbí se mi jeho program,“ řekla seniorka Blesku u voleb v roce 2017. Tehdy četla bez brýlí a ještě se učila německy. Život se s ní nemazlil. Narodila se ve Vídni a od čtyř let byla sirotek. Jak to šlo, sloužila a poté strávila celá léta coby kuchařka v kasárnách. Čemu vděčí za dlouhý věk? Fernetu, zabijačce, pozitivnímu myšlení a péči syna a snachy.

Video  Koho volí nejstarší česká volička (106) z Kroměříže?  - Slávka Červená, Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud