Plesnivé a karcinogenní fíky: Do Česka jich mířilo z Turecka téměř sedm tun

Autor: ČTK - 
6. prosince 2019
14:55

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a celníci zadrželi 6,7 tuny sušených fíků z Turecka, které mířily na český trh. Ovoce bylo plesnivé a obsahovalo karcinogenní aflatoxin. Dovozcem byla pražská firma IBK Trade, uvedl v pátek v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal. Dovozce musí zásilku buď odeslat zpět dodavateli, nebo zajistit její likvidaci.

V odebraném vzorku bylo nadlimitní množství aflatoxinu B1. Limit je šest mikrogramů na kilogram, obsah byl ve skutečnosti 97 mikrogramů. Došlo také k překročení maximálního limitu pro sumu aflatoxinů B1, B2, G1 a G2. Jejich celková naměřená hodnota byla 113 mikrogramů na kilogram, maximální limit je ale deset mikrogramů.

„Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, které vznikají jako produkt metabolismu plísní a řadí se ke karcinogenním látkám,“ uvedl Pospíchal. Tím, že zásilka nebyla vpuštěna na český trh, nebylo ohroženo zdraví zákazníků. Inspekce vložila informaci o zjištění do evropského systému rychlého varování RASFF.

Video  Prouza: Kvalitnější potraviny do Česka odmítají výrobci prodávat  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

cikrt ( 6. prosince 2019 16:34 )

Dal bych to dovozci sežrat, to určitě bylo zadarmo.

tomik007 ( 6. prosince 2019 15:44 )

TZV. reseni duchodoveho problemu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud