Falešné poukázky do Lidlu, Penny a Teska se šíří Českem. Žádný dárek nedostanete

Aktualizováno -
19. listopadu 2019
16:00
Autor: ČTK, kal - 
19. listopadu 2019
15:30

Přes komunikační aplikaci WhatsApp nebo sociální síť Facebook se k českým uživatelům začaly šířit podvodné zprávy vydávající se za poukazové akce Teska, Penny nebo Lidlu. Od lidí lákají osobní údaje, mobilní platby i přístup k bankovnímu účtu. Uvedla to antivirová firma Avast.

Zatímco zprávy jménem obchodního řetězce Tesco se šíří rozesíláním přes WhatsApp, příspěvky od falešného Lidlu nebo Penny se objevují na Facebooku a šíří se jejich sdílením.

Zprávy rozesílané ve všech případech týmiž autory jménem obchodních řetězců slibují dárkové poukazy ve výši 2000 až 20 000 Kč. Po rozkliknutí zaslaného odkazu uživateli podvodníci nabídnou účast v soutěži o iPhone, jejíž podmínkou je mimo jiné odeslání zpoplatněné SMS. V případě zprávy na WhatsAppu je podmínkou domnělé odměny také poslat zprávu dalším 20 lidem.

Ignorujte to, radí expert

„Tento typ zpráv není novinka, objevuje se ve vlnách. Soutěž o iPhone je také poměrně častá podvodná praktika,“ uvedl Miloslav Lujka, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

„Pro uživatele může být hodně těžké poznat, že nejde o oficiální akci nějaké známé značky. Doporučujeme jim proto podobné zprávy na sítích ignorovat, jakkoliv lákavá může být výhra v soutěži. Rozhodně by nikdy nikam neměli zadávat údaje ke svému internetovému bankovnictví,“ varoval Lujka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hasickajana ( 19. listopadu 2019 17:04 )

ok... tak ne debi.lové, ale hlupáčci

hasickajana ( 19. listopadu 2019 16:59 )

tesko....? fakt tesko s K...? ***...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud