Češi se o demokracii neobávají. Slováci se bojí, že ji ztratí, tvrdí průzkum

Autor: ČTK - 
5. listopadu 2019
06:45

Z evropských zemí patřících do někdejšího východního bloku si nejmenší starosti o demokracii dělají Češi, naopak Slováci se o ni obávají nejvíce. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura YouGov na objednávku nadace Open Society Foundations v šesti státech.

Ze sondáže, jejíž výsledky agentura zveřejnila, vyplývá, že 47 procent respondentů v Česku si myslí, že demokracie je v jejich zemi ohrožená. Naproti tomu obavy o demokracii ve své vlasti dalo najevo 61 procent dotázaných Slováků.

Více než polovina obyvatel si podle průzkumu dělá kvůli demokracii vrásky i v ostatních zkoumaných zemích. V Polsku je to 51 procent, v Německu 52 procent a v Maďarsku a Rumunsku 58 procent.

„Zdá se, že některé ze svobod získaných v roce 1989 jsou dnes pod tlakem,“ konstatuje zpráva agentury YouGov vycházející z uvedené ankety. Výsledky průzkumu byly zveřejněné krátce před 30. výročím pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989.

Video  Hymnu zpívaly davy lidí bez hudby 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jana999 ( 5. listopadu 2019 10:32 )

podle toho, jak jste tam vítali kalouska jste potapaní spíš vy

Manowar ( 5. listopadu 2019 07:58 )

Češi se o demokracii nebojí,protože ji tu nemáme.

Antonn Blha ( 5. listopadu 2019 07:47 )

A co Moraváci a Slezané nás mezi poťápané Čecháčky neřaďte🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud