Češi hromadně vyrazili sázet stromy. Připraveno je 50 tisíc sazenic, tvoří se fronty

Autor: ČTK, sab - 
19. října 2019
13:14

Davy lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhají s obnovou lesů poničených kůrovcem a seznamují se s budoucí podobou českých lesů, které mají mít jiný charakter a druhovou skladbu než současné porosty. Státní podnik Lesy ČR akci pořádá v každém regionu vyjma Prahy, v Jihočeském kraji se koná na dvou místech.

Jen na středočeskou část v okolí Komorního Hrádku na Benešovsku se dopředu přihlásilo kolem 1800 lidí a další zájemci přijížděli bez registrace. Jejich auta od rána plnila louku vyhrazenou k parkování, někteří účastníci si přivezli košíky a sázení stromků a budování oplocenek spojili s hledáním hub.

„Máme připraveno téměř 50 000 sazenic. Předpokládáme účast 3000 až 4000 lidí,“ popsal dopoledne situaci u Komorního Hrádku ředitel Lesní správy Konopiště Miroslav Jankovský. Akce má podle něj hlavně symbolický charakter. „Samozřejmě vidíme, že spousta lidí by ráda přišla a sázela delší dobu, pomohla nám více. Jsme schopni to na příští roky připravit tak, abychom jim vyhověli a aby nám skutečně pomohli,“ dodal Jankovský.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který se sázení u Komorního Hrádku také zúčastnil, ocenil zájem veřejnosti a upozornil na to, že situace v lesích je vážná. „Jsem velmi rád, že Lesy České republiky a obecně lesníci s tím začali bojovat. Vymezili jsme červené zóny, snažíme se poskytnout lesníkům co nejvíce prostředků,“ řekl Toman ČTK.

Stromy přišli zasadit i ministři Brabec (ANO) a Toman (ČSSD)Stromy přišli zasadit i ministři Brabec (ANO) a Toman (ČSSD) | ČTK

Do sázení u Komorního Hrádku se zapojila i Martina Pavlitová Muchová z Prahy, která přijela s manželem a dvěma dětmi. „Jsem z Jeseníků, kde kůrovcová kalamita způsobila strašné škody. Tam, kde jsme měli všude lesy, není nic. Teď žijeme v Praze, a když jsem se doslechla o téhle akci, tak jsem si řekla, že musíme pomoct. Do Jeseníků je to trošku z ruky, proto jsme přijeli sem,“ řekla Pavlitová Muchová ČTK.

Lesy ČR: Vysadíme o devět milionů stromů víc než loni

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a podnik nyní čelí dosud největší kůrovcové kalamitě. Počet vysázených stromků při zalesňování chce proto letos zvýšit na nejméně 55 milionů z loňských 46 milionů. Loni podnik investoval do pěstebních prací a obnovy lesa 2,15 miliardy korun, v plánech pro letošní rok měl 2,4 miliardy korun a v roce 2020 zhruba 3,2 miliardy. Skutečné investice do pěstebních prací ale budou zřejmě vyšší.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 20. října 2019 07:08 )

a co uklízet lesy i po lesnících a hlavně co kácí ty lesy děs jak vypadá ta jejich práce !tolik miliard získávají ale stroje na štěpkování nejsou hodny nakoupit a tak po lese samé haldy a haldy nezpracovaného dřeva co se mohlo použít do tepláren !!!!!!!!

tomik007 ( 19. října 2019 16:39 )

Češi hromadně vyrazili kácet stromy - by asi bylo presnejsi

zdravymozek ( 19. října 2019 15:59 )

Jako pionýři jsme vysazovali každý 1000 stromů ročně !!! Kde jsou skauti ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud