Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Spalničky se šíří Evropou. Zdravotnická organizace hlásí změnu, dotkne se i Česka

Aktualizováno -
29. srpna 2019
08:21
29. srpna 2019
07:46

Světová zdravotnická organizace (WHO) zrušila České republice, Británii, Řecku a Albánii status zemí, v nichž byly vymýceny spalničky. Organizace to dnes uvedla ve své zprávě o spalničkách a zarděnkách v Evropě. Ve 48 evropských zemích bylo během prvního pololetí tohoto roku zaznamenáno 89.994 případů spalniček, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy bylo potvrzeno 44.175 výskytů. WHO vyzvala k posílení očkování.

Během letošního prvního pololetí už bylo v Evropě zaznamenáno více případů spalniček, než za celý loňský rok (84.462). Na základě loňských statistik WHO nově už nepovažuje Českou republiku, Británii, Řecko a Albánii za země, v nichž jsou spalničky považovány za vymýcené.

Ve světě bylo od ledna potvrzeno více než 360.000 případů, což je podle WHO nejvíce od roku 2006 a téměř trojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Nejpostiženějšími zeměmi jsou Kongo (155.460 případů), Madagaskar (127.454) a Ukrajina (54.246). V roce 2017 spalničky podle odhadů způsobily 109.000 úmrtí, většinou šlo o děti mladší pěti let.

Nárůst počtu případů spalniček byl zaznamenán v téměř každém regionu po celém světě. Nemoci, které může děti zabít nebo jim způsobit vážné postižení, se přitom dá předcházet očkováním, uvedla ve svém prohlášení Světová zdravotnická organizace. Podle Kate O'Brienové z WHO stojí za nárůstem špatné zdravotnictví v některých zemích, ale rovněž i šíření dezinformací o očkování. „Šíření dezinformací považujeme za stále větší hrozbu,“ uvedla O'Brienová. „Vyzýváme proto provozovatele sociálních sítí, komunity, vůdce i další lidi, kteří se veřejně vyjadřují, aby se ujistili o tom, že sdělují přesné a vědecky důvěryhodné informace,“ dodala.

České ministerstvo zdravotnictví v polovině července uvedlo, že letos už spalničkami onemocnělo 573 lidí, přičemž loni jich bylo 203 za celý rok.

Spalničky ohrožují zejména děti Spalničky ohrožují zejména děti | Profimedia

V Británii loni zaznamenali 953 případů, v první polovině letošního roku jich pak bylo 489. V Řecku loni hlásili 2193 a za letošní půlrok 28 případů a v Albánii to bylo loni 1466 případů a za letošních šest měsíců 475 případů. „Každá z těchto zemí je příkladem oblasti s extrémně vysokým pokrytím populace očkováním. Nejsou to tedy případy zemí se špatným zdravotnickým systémem,“ uvedla Kate O'Brienová. „Jde tedy o varování pro celý svět: dosáhnout vysokého celonárodního pokrytí nestačí, je třeba toho dosáhnout v každé komunitě, v každé rodině pro každé dítě,“ dodala.

Spalničky se šíří kapénkami a jsou vysoce nakažlivé. Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

agfor ( 29. srpna 2019 12:04 )

Pokud k nám nepustíme "zdravé" urchlíky, od kterých nám nic nehrozí dle hlavního hygienika, pak bude vše O.K.

Zobrazit celou diskusi