Otevření Palachova památníku se odkládá. Dům ve Všetatech se v srpnu lidí nedočká

Autor: ČTK, tva - 
16. 8. 2019
20:50

Palachův památník ve Všetatech na Mělnicku neotevře letos v srpnu, jak se původně plánovalo. Nový termín otevření má být ve druhé polovině září, sdělila v pátek mluvčí Národního muzea Šárka Bukvajová. Důvodem odkladu jsou podle ní komplikace, které nemohl ovlivnit dodavatel prací, bližší detaily neuvedla. Od Palachovy smrti letos 19. ledna uplynulo 50 let.

Přesný termín dokončení podle Bukvajové Národní muzeum jako správce památníku zveřejní. Ještě v lednu Národní muzeum předpokládalo, že památník, který vzniká v domě, kde Palach strávil dětství, otevře 21. srpna.

Stavební práce začaly loni v srpnu, nyní stále pokračují dokončovací práce a hotová není ani instalace expozice. Dům, kde Palach trávil dětství, byl dlouhodobě neobývaný, Národní muzeum jej koupilo v roce 2014, zhruba o rok později vypsalo architektonicko-výtvarnou soutěž na celkovou podobu památníku. Zvítězil návrh architektů z MCA atelier.

V expozici budou i autentické Palachovy předměty

Po vyhodnocení architektonické soutěže následovalo zpracování projektu a vyřizování náležitostí pro stavební povolení, které získalo Národní muzeum na počátku loňského roku. Zahájení prací pozdržel nezájem firem o zakázku v hodnotě 16 milionů korun, dodavatele prací se podařilo najít až na čtvrtý pokus, proto práce začaly až v srpnu.

Původní dům je ve vítězném návrhu zachován ve své nejzákladnější stavební substanci, přičemž autoři do něj navíc vklínili hranu symbolizující komunistický režim,“ uvedlo už dříve Národní muzeum. V expozici budou i autentické předměty, které budou Palacha připomínat.

Student Jan Palach se upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. Chtěl svým činem vyburcovat spoluobčany z letargie. V Praze Palachův čin připomíná pamětní deska v dlažbě Václavského náměstí, pamětní dlaždice v pražském Karolinu, další deska je na zdi Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí a další připomínkou je také hrob na Olšanech.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Jan Brandis ( 18. srpna 2019 08:29 )

To je jasný. Cikánům památník, alkoholikovi lavičky a letiště. No a magorovi kterej by se vešel do krabice od bot postavíme barák 😂🤣😂

europa ( 17. srpna 2019 06:36 )

Jsme to ale bohatý stát. Stavíme památníky pro nefachčenka, teď další pro magora, co to bude příště?

kocdivoka ( 17. srpna 2019 06:20 )

Kdyby raději misto toho postavili pár startovacích bytů pro mladé, nebo levné byty pro osamělé penzisty.

vencapernik ( 16. srpna 2019 21:20 )

Palach byl misguided. Misto aby se upalil tak mel postrilet par komunistickych hajzlu. Pak by jeho okaz mel vice smyslu, vzal sebou par bolsevickych dobytku.

jardahl87 ( 16. srpna 2019 21:04 )

Palach byl mladý hlupák,který se nechal nabulíkovat nějakým "studeným ohněm" a jinak tu mohl v klidu žít !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa