Čeští švábi jsou odolnější, tvrdí vědci. Deratizér kývl: Hubení je složité

Autor: Mii - 
11. 7. 2019
05:02

Švábi se vyvinuli tak, že je čím dál složitější nacházet způsoby, jak je hubit. Jen pomocí postřiků už to prakticky není možné. Vyplývá to ze studie amerických vědců z Univerzity Purdue, kteří testovali profesionální pesticidy proti rusovi domácímu – nejběžnějšímu švábovi v Česku. Podle jednatele deratizační firmy Petra Továrka je pravda, že hubení je složité, stále ale existují metody, jak nad nimi vyzrát.

Rus domácí je nejběžnější šváb v celé Americe, Evropě a Austrálii. Najdeme ho jak v polorozpadlých obydlích odloučených lokalit, tak v moderních výškových budovách. Vleze všude, přičemž preferuje stavení s centrálním vytápěním. A je mimořádně odolný.

Američtí vědci na něm testovali tři série postřiků – nejdříve tři insekticidy, kdy každý měsíc použili jiný a takto postupovali půl roku. Pak smíchali dva insekticidy a stříkali je měsíčně. Nakonec testovali gelové návnady s obsahem abamektinu, které každý měsíc umístili do prostoru, kde se rusové vyskytovali.

Ze všech tří pokusů vyšly úspěšně jen gelové návnady. Žádný z pesticidů šváby nedokázal vyhubit, pouze jedince, u kterých testy potvrdily, že mají nízkou rezistenci. Na místech, kde těchto jedinců bylo 10 procent, se populace rusů dokonce zvětšila, byť se pohybovali v prostředí plném pesticidů, kterým nikdy nebyli vystaveni.

„Netušili jsme, že se něco podobného může stát tak rychle. Byli jsme svědky toho, jak se tato rezistence zvyšuje čtyřikrát až šestkrát během jedné generace,“ uvedl ve studii entomolog Michael Shaft. „Jelikož si švábi vytvořili odolnost proti několika insekticidům najednou, útočit na ně jen s postřiky bude téměř nemožné,“ dodal.

Na šváby hlavně gely, doporučuje deratizér

Podle jednatele deratizační firmy Petra Továrka studie potvrzuje jeho zkušenost z praxe. „Ano, hubení je poměrně složité, obzvláště pokud jsou již hojně přemnožení,“ sdělil pro Blesk Zprávy. Plošné postřiky dle jeho názoru skutečně fungovat nemusí. „U gelů jsem se ale s nefunkčností zatím nesetkal,“ přiblížil. K hubení z toho důvodu používá právě gelové nástrahy.

V Česku se podle Továrka vedle rusů obecných, kterých je nejvíce, vyskytují i švábi obecní a již se objevil poměrně exotický šváb americký. Pokud by se jich člověk chtěl ve svém domově zbavit na vlastní pěst, může to zkusit, ovšem výsledek bude nejistý. „Dají se koupit přípravky pro koncové zákazníky, ale obecně platí, že bývají výrazně méně účinné a pokud je aplikuje laik, tak mnohdy neví kam a jak a problém zpravidla nevyřeší,“ upozorňuje Továrek.

Samice rezistenci předává na mladé

Švábi jsou jedna z nejstarších skupin hmyzu, spekuluje se, že žijí v nezměněné podobě více než 350 milionů let. Jsou zároveň jeden z nejprimitivnějších. Na světě je zhruba 3000 různých švábů, většina jich ale žije v tropickém nebo subtropickém pásu. V mírném pásu se vyskytuje zhruba 70 druhů.

Švábi jsou považovaní za škůdce, jelikož mohou znečišťovat potraviny a vyskytují se na místech, kde je nahromaděná nečistota. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je prokázáno nebo existuje podezření, že tento hmyz přenáší organismy způsobující průjem, úplavici, lepru, mor, tyfus nebo virová onemocnění typu dětská obrna.

Jedinci jsou býložraví i všežraví, dokážou sežrat například vazbu na knihách. Samice má až padesát vajíček každé tři měsíce, na které přenáší svoji imunitu. Pokud proto zásah insekticidy přežije alespoň část populace, velice brzy se švábi můžou v plné síle vrátit. Studie vyšla na webu Scientific Reports.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

online ( 11. července 2019 16:02 )

Praví Němci jsou ohrožený druh - skoro na vyhynutí. Ale jestli myslíš tu už čtvrtinu a ve velkých městech polovinu ksindlu, co žije v Německu, tak to jsou opravdu netvoři. Rusa můžeš beztrestně zašlápnout, ale na tyhle se nesmíš ani zamračit, jinak je zle.

wp3t ( 11. července 2019 11:10 )

Ty už máš zase službu a dneska s tebou nikdo inteligentní sloužit nemůže, tak to podle toho vypadá, že.

wp2t ( 11. července 2019 11:07 )

Není daleko doba až i lidé jako jsi ty pochopí a začnou těmto netvorům říkat němec. Jen aby ale nebylo už pozdě.

online ( 11. července 2019 10:17 )

Jak příznačné, že něco tak odporného, vlezlého a nezničitelného má název RUS

anonym01 ( 11. července 2019 09:20 )

RUS DOMACI. NO, HRAD JE PLNY

Zobrazit celou diskusi
Další videa