Fotky z dovolené - pozvánka pro zloděje. Nebezpečné jsou i vlastní upovídané děti

Autor: Hana Langrová - 
8. 7. 2019
05:40

V létě mají zloději žně. Většina lidí odjíždí na dovolené a nechává byty a domy prázdné. Někdo se nepřítomností i vybavením bytu dokonce chlubí na sociálních sítích, které lupiči rovněž kontrolují a používají je jako nástroj. Podle policejních statistik přibývají v létě desítky vykradených domů a bytů. Blesk Zprávy zjišťovaly, kolik případů se vyřeší a čeho se vyvarovat, aby vás nevykradli.

Zatímco většina lidí v létě odpočívá a relaxuje, zlodějům začíná hlavní sezóna. Prázdné domy a byty přitahují pozornost.

Během posledních 12 měsíců řešili policisté celkem 4 569 vloupání. Z nich se podařilo objasnit pouze 25 %, tedy 1 144, dodatečně pak ještě 291. Nejvíce případů se událo v červenci 2018, kdy kriminalisté vyjížděli k 421 případům.

Nárůst výjezdů až o 20 %

Důvody letního nárůstu incidentů jsou různé. „Hlavní příčinou naší zvýšené pohotovosti je, že v letních měsících mění lidé své zvyky, často cestují a zaběhnutý režim ve střežených objektech se tak naruší,“ vysvětluje Michal Špelina z největší tuzemské bezpečnostní agentury.

Její Centrála nouzových služeb eviduje ve třech letních měsících (červen až srpen) v průměru o 21 % výjezdů více než v jiných měsících. Loňský červenec a srpen s průměrným počtem 2 783 výjezdů dokonce předčily i oslavy konce roku. Týká se to zejména rodinných domů a drobných provozoven.

Policie ČR radí, aby lidé zvážili, zda je nutné informaci o odjezdu na dovolenou prezentovat na sociálních sítích. „Rozhodně nedoporučujeme umísťovat na tyto sítě aktuální informace a fotografie z právě probíhající dovolené. V posledních letech si zloději často tipují vhodné objekty k vloupání, právě v prostředí sociálních sítí,“ upozornil Ladislav Beránek za Policii České republiky.

Pozor na otevřená okna 

Dalším důvodem je počasí. Horké dny a tropické noci, typické pro červenec a srpen, nutí obyvatele domů a bytů otvírat okna, což vede k dalším poplachům a vyššímu počtu výjezdů zásahových vozidel.

Podle dlouhodobých statistických výstupů policie se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním vstupních dveří, dále přes balkon nebo oknem. U případů vstupu oknem či přes balkon je pachatelé nejčastěji překonají násilím.

Vhodné je najít zodpovědnou osobu, která bude v době nepřítomnosti docházet zalévat květiny, zkontroluje byt, ale hlavně bude vybírat poštovní schránku. „Plná schránka je prvním signálem o dlouhodobé nepřítomnosti uživatele bytu,“ varuje Beránek.

Dále rozhodně nedoporučuje zatahovat žaluzie či závěsy. „Naopak můžete využít techniku a vytvořit iluzi, že jste stále doma. Časově programovatelné zásuvky ve stanovený čas rozsvítí lampičku nebo zapnou rádio,“ doplnil policista.

Co dělat, aby k vykradení bytu či domu nedošlo:

  • Informaci, že odjíždíte, sdělte pouze okruhu důvěryhodných osob a poučte o tom i své děti.
  • Zvažte, zda je nutné informaci o vašem odjezdu prezentovat na sociálních sítích. Rozhodně nedoporučujeme umísťovat na tyto sítě aktuální informace a fotografie z právě probíhající dovolené.
  • Poproste sousedku, aby zalévala kytky a vybírala schránku - Plná signalizuje dlouhodobou nepřítomnost.
  • Pokud máte v bytě cenné věci, je dobré je odvést k známým, případně uložit v bance.
  • Rozhodně nedoporučujeme zatahovat žaluzie či závěsy. Naopak můžete využít techniku a vytvořit iluzi, že jste stále doma. Časově programovatelné zásuvky ve stanovený čas rozsvítí lampičku nebo zapnou rádio. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

horalysa ( 8. července 2019 10:35 )

Žasnu a rozum mi to nebere, jak stádo hlupáků na facebooku dává všem na vědomí, že jsou na dovolené tam a tam, že zítra odjíždějí, ukázuji vybavení svého bytu, prostě všem lumpům, zlodějům a podvodníkům pomáhají jak to jen jde,

Zobrazit celou diskusi
Další videa