Rod Walderode dostane zpět zámek Hrubý Rohozec, rozhodl soud. Sebraly mu ho Benešovy dekrety

Autor: ČTK - 
18. 6. 2019
10:30

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec. O tom, že Karel des Fours Walderode je oprávněnou osobou a na majetek zkonfiskovaný Benešovými dekrety má nárok, rozhodl v září 2017 Okresní soud v Semilech. Státní instituce a další subjekty se odvolaly, odvolací soud nicméně dnes rozsudek okresního soudu potvrdil. Rozhodnutí je tak pravomocné.

Vydání rodového panství v hodnotě kolem tří miliard korun se domáhá vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Walderode přišel o majetek jako Němec na základě Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Legitimitu nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce v roce 1947 vráceno.

Zabraný majetek Walderode už ale po roce 1947 nestihl získat zpět, po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo. Šlechtic pak zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu.

Vzápětí se však objevila svědectví, že za války spolupracoval s nacisty. Z provedených důkazů ale podle semilského soudu vyplývá, že se Karel des Fours Walderode neprovinil za války proti českému státu, a proto mu bylo občanství vráceno. Tím je podle něj splněna podmínka pro navrácení majetku jeho rodině, který po Karlově smrti v roce 2000 vymáhá jeho manželka.

Protistrany mohou podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu, to ovšem nemá odkladný účinek. Odvolání proti rozhodnutí semilského soudu podaly Státní pozemkový úřad, Národní památkový ústav, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, město Turnov, Ředitelství silnic a dálnic ČR a společnost Kadlec. Celkem na žalované straně stojí 15 subjektů, z toho čtyři jako vedlejší účastníci.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cikrt ( 19. června 2019 14:30 )

Tak starej byl ve wehrmachtu, esesákům dělal překladatele a sebrali mu majetek protiprávně, k*u*r*v*a kde to jsme když se nacistům vrací majetky.

satanas ( 19. června 2019 11:54 )

Oni uz se nejak sabnou,,ti, co jim to daruji natom urcite neprodelaj..

satanas ( 19. června 2019 10:07 )

Ti krpatci protestuji proti Benesova aby temto lumparnam nemohla zabranit!!

goral ( 18. června 2019 13:40 )

a sám zdrhnul do Anglie a po válce vydal Česko do pracek Rusákům!!! Vzdal se funkce prezidenta a proto se pak stal prezidentem ožrala Gottwald!

arne100 ( 18. června 2019 13:13 )

Zkorumpované soudnictví nic jiného to není.Vraťe všechny zámky a hrady.Vy nic jiného nedokážete než rozkrást republiku to je ta vaše demokracie páni soudci.To co nerozkradla ODS a KDU v čele z bývalým Fýrerem Kalouskem tak nyní zase vy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa