Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Restituční spor o další český zámek: Přijde Česko o tuhle perlu Turnovska?

Hrubý Rohozec  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
12. září 2017
06:48

Okresní soud v Semilech začne v úterý znovu projednávat žádost dědičky šlechtické rodiny Walderode o vydání rozsáhlého majetku na Turnovsku včetně zámku Hrubý Rohozec. Johanna Kammerlanderová se domáhá vrácení majetku už zhruba dvě desítky let.

Soud už v roce 2011 nárok dědičky na vydání majetku v hodnotě asi tří miliard korun potvrdil, Krajský soud v Hradci Králové ale verdikt zrušil a kauzu do Semil vrátil. Soud musí znovu přezkoumat, zda byly splněny všechny restituční podmínky.

Kauza se týká rodového panství Hrubý Rohozec u Turnova včetně zámku a pozemků. Walderode o majetek přišel jako Němec na základě takzvaných Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Legitimnost nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce vráceno.

Spor je u semilského soudu veden proti 12 žalovaným. Jsou mezi nimi i podniky a sportovní organizace, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), Krajská správa silnic Libereckého kraje nebo Pozemkový fond ČR. Restitučními nároky dědičky rodu Walderode se musí znovu zabývat také Okresní soud v Jablonci. I tam odvolací soud vrátil kauzu k novému projednání. Zároveň ale potvrdil, že restituční podmínky pro navrácení majetku jsou splněné.

Video Malá Hluboká z velké výšky: Prohlédněte si z dronu perlu České Kanady. - David Malík, Matěj Šrám

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud