Úřad chtěl původně zámek vydražit za 382 milionů korun, ministr kultury ale odvolal potřebný souhlas s dražbou. Praha usiluje o získání zámku do svého majetku.

Nikdo ho nechce

Do dnešního kola výběrového řízení na pronájem areálu Veleslavínského zámku nepřišla žádná nabídka. Předpokládáme vyhlášení dalšího kola s termínem dodání nabídek na přelomu března a dubna. Minimální cena bude zveřejněna ve vyhlášeném výběrovém řízení," sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

V prvním kole byla stanovena cena celého areálu na 750.000 korun měsíčně, ve druhém kole vyhlášeném v prosinci byla snížena na 525.000 korun. V posledním kole byl měsíční nájem stanoven na polovinu původní nabídky, konkrétně na 368.000 korun. Zámek chce úřad pronajmout do doby, než nalezne nového majitele zámku, nejdéle však do konce prosince 2019.

V zámku působil do konce loňského listopadu provozovatel soukromého zdravotnického zařízení, který za pronájem hlavní budovy platil 210.000 korun měsíčně. Kvůli konci smlouvy chtěl úřad zámek vydražit, aby státu nevznikly náklady na ostrahu.

Dražba nevyšla!

Termín dražby necelé dva měsíce po komunálních volbách podle zastupitelů Prahy 6 komplikoval účast města v dražbě a na zasedání loni v září kritizovali i dražbu jako takovou, ve které má veřejná instituce malou šanci uspět. Ministerstvo kultury nejprve vyslovilo souhlas s dražbou zámku, o několik dní později však ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) potřebný souhlas odvolal a uvedl, že by stavba měla zůstat ve veřejném vlastnictví.

Umělecká škola na zámku

O areál mají zájem ministerstvo kultury, hlavní město a Praha 6. Představitelé městské části minulý týden uvedli, že by do barokního zámku chtěli přesunout základní uměleckou školu ze základní školy na Břevnově a případně do zámku ve spolupráci s hlavním městem umístit další zařízení s komunitním či kulturním účelem. Ministerstvo by do areálu chtělo umístit některou ze svých příspěvkových organizací.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Fotogalerie
18 fotografií