Zvrat u spalniček v Česku. Rychlý nárůst případů střídá povzbuzující zpráva

Autor: ČTK - 
27. 5. 2019
21:00

Případů spalniček v Česku v minulém týdnu dále ubývalo. Počet nově nakažených klesl z devíti v předchozím týdnu na sedm. Ještě v březnu, kdy epidemie letos vrcholila, se týdně objevovalo až šest desítek nových případů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku roku se v Česku objevilo 537 případů spalniček. Už na začátku dubna se jejich počet dostal na více než dvojnásobek množství případů za celý loňský rok, kdy jich bylo 203. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet vážné komplikace.

Prudký nárůst počtu lidí nakažených spalničkami začal v únoru. Zatímco ještě v lednu se počty případů pohybovaly kolem jedné desítky týdně, začátkem února již vystoupaly až na tři desítky. V březnu se pak objevovalo i pět až šest desítek nových případů týdně. Od konce března ale počty nakažených zase postupně klesají.

Nejvíce nových případů spalniček zaznamenali minulý týden zdravotníci v Praze, a to tři. Dva případy se objevily v Jihomoravském kraji a po jednom v Moravskoslezském a Plzeňském kraji.

Prvními příznaky spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Nemoc se šíří kapénkami. Od nakažení se projeví za jeden až tři týdny.

Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety.

Počty nových případů spalniček v ČR v letošním roce:

14. týden 15. týden 16. týden 17. týden 18. týden 19. týden 20. týden 21. týden Celkem
22 22 20 13 25 18 9 7 537

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa