Hypotéky a úvěry čeká zřejmě zdražování. Centrální banka zvýšila úrokovou sazbu

Aktualizováno -
2. 5. 2019
13:35
Autor: ČTK - 
2. 5. 2019
13:10

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na dvě procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Jde o první zvýšení sazeb od loňského listopadu. Základní úroková sazba je nyní na nejvyšší hodnotě za posledních deset let.

Důvodem zvýšení sazeb je podle analytiků hlavně vývoj tuzemské ekonomiky. V prvním čtvrtletí totiž rostla inflace nad odhady ČNB a kurz koruny je slabší, než předpokládala ČNB v únorové prognóze. Navíc nejistoty ohledně vývoje v zahraničí, které byly hlavním argumentem pro dosavadní nezvyšování sazeb, byly mírně utlumeny odkladem brexitu.

„Hlavní příčinou dnešního rozhodnutí ČNB je pravděpodobně vyšší inflace v kombinaci s méně posilujícím kurzem koruny ve srovnání s očekáváním centrální banky. Naopak pro ponechání sazeb na současné úrovni spíše hovořil pokračující nejistý vývoj v zahraničí, zejména průmyslu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. ČNB podle něj nyní zvolí vyčkávací taktiku, dokud se výrazněji nezlepší signály přicházející ze zahraničí. „Samotná inflace by měla začít od května postupně zpomalovat a neměla by tak být argumentem pro další zvyšování sazeb,“ dodal.

ČNB zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na tři procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada zvýšila o 0,25 procentního bodu na jedno procento.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:15, guvernér ČNB Jiří Rusnok na ní oznámí důvody čtvrtečního rozhodnutí a představí novou makroekonomickou prognózu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mandat ( 2. května 2019 21:25 )

Banky jsou nejvetsi zlodejove, ted krachuje v Germany dalsi banka a do roka to
mate i u vas v CR.

tomik007 ( 2. května 2019 15:39 )

A BUDE JESCE LEPE SUDRUHOVIA !

hadraplan ( 2. května 2019 14:53 )

Z miliardy je to balík,ale ne každý ji neměl možnost
nakrást

pp10 ( 2. května 2019 14:10 )

Boze muj to snad muze napsat absolutni trolt!!! To si jako myslite, ze tam, kde
je euro, ze se nezvysue???? No to me teda opravdu rozesmalo, tak dlouho jsem se
uz nenasmala!!!!!!!

anonym01 ( 2. května 2019 13:56 )

VIDITE? MOHOU SI DELAT CO CHTEJI. NEBYT KORUNY A MIT EURO, NEDOCHAZELO BY KE
ZDRAZOVANÍ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa