Konec líbání pod třešní? Česko přišlo nejen kvůli suchu o miliony ovocných stromů

Autor: Nikola Forejtová - 
1. 5. 2019
06:01

Polibek pod rozkvetlou třešní patří k tradicím, které se Češi drží na Prvního máje i nadále. Letošní projevy lásky se ale budou podle předpovědi počasí konat buď pod deštníkem, nebo na horách. Ovocné stromy jsou totiž v nižších polohách dávno odkvetlé. Navíc stromů stále více ubývá, právě třešní je o 27 % méně než před 30 lety. Na vině je podle expertů nejen sucho, ale také lenost pěstitelů i zahrádkářů, kteří si místo velkého stromu raději pořídí méně náročné políčko.  

Deštivé dny ani zdaleka nepokryjí srážkový deficit, který vznikl už od března, kdy v České republice prakticky vůbec nepršelo. Přetrvávající sucho trápí zemědělce i odborníky, kteří počítají se ztrátami z výnosu - nejpesimističtější předpovědi počítají i s 40% ztrátou. Sucho už ohrožuje i vinnou révu, řepku a dokonce i ovocné stromy, které jsou přitom suchu relativně odolné.

Ovocné stromy a keře v Česku ubývají i kvůli všeobecné nechuti tyto odrůdy pěstovat, jak Blesk Zprávám osvětlili oslovení odborníci. Obavy, jestli se v dalších několika desetiletích budeme moci políbit pod rozkvetlým stromem, jsou tak na místě.

„Úbytek ovocných stromů jak u profesionálních pěstitelů, tak i na zahradách a v krajině je výrazný a jistě i negativní jev. V roce 1989 bylo v ČR celkem 53,4 miliónů kusů ovocných stromů a keřů, podle posledního údaje z roku 2017 to bylo už jen 35,3 miliónů,“ upozorňuje předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Expert odhalil, že je to i kvůli nechuti ovocnářů pěstovat ovoce a na vině je i redukce ploch, které se využívají na pěstování jiných plodin.

Ovocné stromy: moc velké a náročné

Právě stoupající nechuť pěstovat ovocné stromy se odráží v jejich úbytku podle některých expertů více, než právě sucho. „Třešně má sice ráda vlhkou půdu, ale dokáže to přežít. Většina ovocných stromů je z jižní oblasti, takže tu mají u nás spíše ráj,“ upozorňuje Václav Bažant z Fakulty lesnické a dřevařské Zemědělské univerzity v Praze a dodává, že například u třešní mizí pěstované druhy právě proto, že si lidé raději koupí ovoce v krámě a nebaví je se o strom starat a pak ho i „očesat“.

I přesto, že je taková třešeň velmi vhodným druhem do krajiny, jelikož umí zadržovat řádně vláhu i obohacuje půdu, zemědělci od nich dávají ruce pryč. „Všeobecně je třešeň docela velký strom. Důvod, že se nepěstují, je takový, že jsou příliš velké a padá z nich bordel,“ míní dále Bažant.

Stanou se rozkvetlé áleje minulostí? Pesimistické prognózy říkají že ano, pěstitelé totiž ovocné stromy pěstovat nechtějí a sucho jim do karet rovněž nehrajeStanou se rozkvetlé áleje minulostí? Pesimistické prognózy říkají že ano, pěstitelé totiž ovocné stromy pěstovat nechtějí a sucho jim do karet rovněž nehraje | Profimedia

„Pokud jde o celkový počet třešní, tak těch bylo na zahrádkách i v krajině v roce 1989 celkem 1 910 tisíc kusů. V loňském roce to bylo o 27 % méně, přesně o 519 tisíc kusů,“ vytasil se s čísly expert z univerzity.

Letošní polibek bude jen na horách

Počasí ovlivnilo stromy i po stránce dozrání. I přesto, že řada stromů kvete podle druhu odrůdy, nezvykle teplé počasí dopomohlo květům vyrašit o chvíli dřív. „Na Prvního máje jsou všechny ovocné druhy na převážné části území republiky již odkvetlé,“ zmínil pro Blesk Zprávy Ludvík. Že jsou stromy odkvetlé potvrdil i Bažant, nebo také Lenka Horáková z Českého hydrometeorologického ústavu.

„V Polabské nížině, v Praze a okolí, v okolí Českých Budějovic, v Brně a okolí, na Hodonínsku a Uherskohradišťsku začala třešeň ptačí kvést již před 5. dubnem," uvedla Horáková na webu ČHMÚ. Na více než 80 procentech území ČR třešně rozkvetly mezi 6. a 20. dubnem.

„Délka kvetení je asi 14 dnů, ale kdy začne kvést, se výrazně odvíjí od poloh, v jakých roste. Divokou třešeň najdeme nejvýše v 850 metrech nad mořem, tu pěstovanou i trochu výše. Pokud tak ještě chcete stihnout polibek pod rozkvetlou třešní, musíte vyrazit do hor, kde to teprve začíná,“ dodává s úsměvem Bažant ze Zemědělské univerzity.

Ale i tak nemusíme zatím moc zoufat. I přes klesající počet ovocných stromů máme v ČR stále dostatek třešní. „Na čtyři líbající se páry je jeden strom třešní. Najít ho rozkvetlý ale bude letos problém,“ dodává na závěr expert z Ovocnářské unie.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zlobit ( 1. května 2019 11:28 )

No to je zvláštní, protože minulý rok ukazovali jak třešně nikdo
nesklízí, protože je to špatně placené, úrada se zaorala, protože nebyl
odbyt a výkup byl tak nízký, že se to nevyplatilo. Proto je otázka, kde
soudruzi z NDR udělali chybu. Media vytvářejí histerii úmyslně.
Zajímavé je, že banány, které se dováží z daleka stojí míň než
brambory z EU.

naidka ( 1. května 2019 10:31 )

Je jisté, že očesat velkou třešeň je pořádná hokna. Kde jsou ty časy,
kdy naše babičky poctivě zavařovaly, dnes nikoho takového neznám. Pár
třešní zespodu se uzobne, z trochy se upeče táč, něco sežerou kosi a
špačci, zbytek opadá.

marais ( 1. května 2019 10:02 )

U nás se chodilo na l. máj vždy pod břízu a ty ještě neuschly.

muscula ( 1. května 2019 09:58 )

stačí pole uvláčet a neoset. dostanete milionové dotace, že se neurodilo.
náklady minimální výdělek ohromný

vaber ( 1. května 2019 08:21 )

Česko není nějaký ostrůvek sucha v Evropě,podobně jsou na tom i jiné
státy, usychají celé lesy a vymírají další a další druhy
živočichů,V Adelaide bylo v zimě 48°C, v Indii je nyní 47°C
v takovém prostředí může život existovat jen po krátkou dobu a pak
zahyne, hlupáčkove mohou vše převádět na peníze ,ale přírodu žádné
peníze nazajímají a tenhle svět taky žádné peníze nezachrání

Zobrazit celou diskusi
Další videa