Vybrakované lékárny v Česku: Chybí lék na astma i vakcína proti obrně a bude hůř

27. 4. 2019
05:01

České lékárny neustále bojují s výpadky některých léků. Situace se mění každý měsíc, řada léků je navíc nenahraditelných nebo nahraditelných jen obtížně. Momentálně chybí například léky na osteoporózu, léky pro astmatiky, některá antidepresiva a také očkovací vakcína Imovax proti obrně. Některé z nich mají hlášený výpadek až do června.

Aktuálně má výpadek minimálně 25 léčivých přípravků, jak zjistily Blesk Zprávy. Téměř polovina léků je nenahraditelných a několik dalších je nahraditelných jen těžko.

„Z praxe lze říci, že lékárníci musí v průměru třikrát denně řešit nějaký nedostupný léčivý přípravek, přičemž se skladba léků ve výpadku neustále mění,“ říká k aktuálnímu stavu výpadků lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová.

V dubnu měl výpadek třeba Borozan, mast, kterou lidé často využívají při rýmě na odřený nos. Nedostatek léku na rýmu patří ale mezi méně závažné problémy.

Chybí lék na štítnou žlázu i očkovací vakcína

V lékárnách chybí léky na osteoporózu s obsahem alendronátu, podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) budou obnoveny v červnu. „Alternativou jsou léky s jinou účinnou látkou, ale přípravek nelze zaměnit při výdeji v lékárně. Lékař musí pacientovi předepsat nový recept,“ vyjmenovává chybějící léky Bažantová. 

„Velkou komplikací je nedostupný přípravek Euthyrox 88MCG – k dispozici jsou sice jiné síly, ale z nich není možné vytvořit specifickou dávku léku na štítnou žlázu,“ dodává mluvčí komory. Chybí také lék Berodual pro astmatiky, který je nenahraditelný - nejdříve chyběl roztok do inhalátoru, nyní chybí inhalační sprej.

Mezi další léčiva, která mají výpadek, patří podle webu SÚKL očkovací vakcína Imovax proti dětské obrně. Ta by měla být znovu dostupná na konci dubna, tedy už v těchto dnech.

Mezi další nenahraditelné či obtíženě nahraditelné patří také Concerta, lék, který užívají pacienti s ADHD, Opthalmo-Azulen na hojení očních víček, Elocom, mast na atopický ekzém a lupénku, nebo Algolutin, který se podává v případě hrozícího potratu.

Problém s chybějícími antidepresivy

Mezi chybějícími léky, které jsou těžko nahraditelné, jsou i některá antidepresiva a léky na úzkost. Mezi ty patří např. Oxazepam, Prothiaden nebo Elontril. Chybějící léky na depresi mohou být pro pacienty velký problém, i když mohou být nahraditelné.

„U některých pacientů setkáváme s určitou fixací na daný přípravek, v takových případech může být záměnou například narušena důvěra pacienta v léčbu, je tedy potřeba postupovat obzvláště obezřetně,“ řekla Bažantová. 

Problém v této oblasti potvrzuje i přednosta Psychiatrické kliniky Jiří Raboch. „Jsme zvyklí na určité životní rituály, což může být i braní určitých léků, takže z hlediska psychického to, že není váš lék k dispozici, určitý problém může způsobit,“ uvedl.

Proč léky v Česku chybí?

Výpadky léků jsou obecně způsobené pozastavením výroby, závadou kvality nebo nedostatečnou distribucí. Výroba se plánuje v ročních i víceročních cyklech - na jedné výrobní lince se střídá výroba i desítek druhů léků.

„Pokud pak dojde k nějaké závadě výrobní linky, kvality léčivé látky, zjištění závady kvality již hotového léčivého přípravku nebo k výpadku podobného léku jiného výrobce, dochází k nedostatku léku,“ vysvětluje mluvčí lékárnické komory.

Jaké léky chybí, si můžete ověřit v databázi SÚKL.

Video Jak funguje eRecept? Videonávod k používání aplikace pro pacienty - SÚKL
1080p 720p 360p

  

sharp ( 28. dubna 2019 15:44 )

Pokud to myslíte ironicky, nic nenamítám.

sleepka ( 27. dubna 2019 22:44 )

tak pacoši, místo léků si zakousněte banán a utřete si pr-del hedvábně jemným bílým hajzlpapírem .....

wp2t ( 27. dubna 2019 12:39 )

Ale přece za komančů nebyl hajzlpapír a na luxusní zboží se musela stát fronta nebo se mu museli kromě elit shánět od vekskláků bony do Túzu.

Udělali se tu revoluci Havlisti pro sebe, co už nechtěli ani zadarmo zápaďáci to ukradli sami. Kde sou ty lidi co tady bojovali proti režimu za komančů? Zase v ilegalitě v důchodu a havlistická a Kalouskova mládež na ně posílá své eurosvazáky, kteří jim vyčítají, že toho v tom komunismu nashromáždili a vyrobili příliš málo co by oni mohli ukrást.
Už je to třicet let, tak sme v měřítku v roce 1978 za komančů. Co ste doposud vy kapitalisti vyrobili, že si tak taháte trika.

Je tady znova poručíme větru dešti - v pátek nechodím do školy a tím zachraňuju přírodu. To udávání je ještě ve větší míře a železná pěst multikulti, tedy neziskovky, se chovaj hůř než bývalá železná pěst komančů.

Kdybych nějakýho multikulti čapnul, že píská při český hymně, jako včera na tom Václaváku, tak by ho neochránil ani policejní kordon, jak sem na vás milý evroobčani na...s...r...anej.

dajka123 ( 27. dubna 2019 10:48 )

Rozhodně nepřecházel k retardovi ostuda.

ostuda ( 27. dubna 2019 10:43 )

a nepřecházel k praktikám pro dospělé třeba spíš od pedofila, že ho našel hned?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa