Vybrakované lékárny v Česku: Chybí lék na astma i vakcína proti obrně a bude hůř

Autor: ula - 
27. dubna 2019
05:01

České lékárny neustále bojují s výpadky některých léků. Situace se mění každý měsíc, řada léků je navíc nenahraditelných nebo nahraditelných jen obtížně. Momentálně chybí například léky na osteoporózu, léky pro astmatiky, některá antidepresiva a také očkovací vakcína Imovax proti obrně. Některé z nich mají hlášený výpadek až do června.

Aktuálně má výpadek minimálně 25 léčivých přípravků, jak zjistily Blesk Zprávy. Téměř polovina léků je nenahraditelných a několik dalších je nahraditelných jen těžko.

„Z praxe lze říci, že lékárníci musí v průměru třikrát denně řešit nějaký nedostupný léčivý přípravek, přičemž se skladba léků ve výpadku neustále mění,“ říká k aktuálnímu stavu výpadků lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová.

V dubnu měl výpadek třeba Borozan, mast, kterou lidé často využívají při rýmě na odřený nos. Nedostatek léku na rýmu patří ale mezi méně závažné problémy.

Chybí lék na štítnou žlázu i očkovací vakcína

V lékárnách chybí léky na osteoporózu s obsahem alendronátu, podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) budou obnoveny v červnu. „Alternativou jsou léky s jinou účinnou látkou, ale přípravek nelze zaměnit při výdeji v lékárně. Lékař musí pacientovi předepsat nový recept,“ vyjmenovává chybějící léky Bažantová. 

„Velkou komplikací je nedostupný přípravek Euthyrox 88MCG – k dispozici jsou sice jiné síly, ale z nich není možné vytvořit specifickou dávku léku na štítnou žlázu,“ dodává mluvčí komory. Chybí také lék Berodual pro astmatiky, který je nenahraditelný - nejdříve chyběl roztok do inhalátoru, nyní chybí inhalační sprej.

Mezi další léčiva, která mají výpadek, patří podle webu SÚKL očkovací vakcína Imovax proti dětské obrně. Ta by měla být znovu dostupná na konci dubna, tedy už v těchto dnech.

Mezi další nenahraditelné či obtíženě nahraditelné patří také Concerta, lék, který užívají pacienti s ADHD, Opthalmo-Azulen na hojení očních víček, Elocom, mast na atopický ekzém a lupénku, nebo Algolutin, který se podává v případě hrozícího potratu.

Problém s chybějícími antidepresivy

Mezi chybějícími léky, které jsou těžko nahraditelné, jsou i některá antidepresiva a léky na úzkost. Mezi ty patří např. Oxazepam, Prothiaden nebo Elontril. Chybějící léky na depresi mohou být pro pacienty velký problém, i když mohou být nahraditelné.

„U některých pacientů setkáváme s určitou fixací na daný přípravek, v takových případech může být záměnou například narušena důvěra pacienta v léčbu, je tedy potřeba postupovat obzvláště obezřetně,“ řekla Bažantová. 

Problém v této oblasti potvrzuje i přednosta Psychiatrické kliniky Jiří Raboch. „Jsme zvyklí na určité životní rituály, což může být i braní určitých léků, takže z hlediska psychického to, že není váš lék k dispozici, určitý problém může způsobit,“ uvedl.

Proč léky v Česku chybí?

Výpadky léků jsou obecně způsobené pozastavením výroby, závadou kvality nebo nedostatečnou distribucí. Výroba se plánuje v ročních i víceročních cyklech - na jedné výrobní lince se střídá výroba i desítek druhů léků.

„Pokud pak dojde k nějaké závadě výrobní linky, kvality léčivé látky, zjištění závady kvality již hotového léčivého přípravku nebo k výpadku podobného léku jiného výrobce, dochází k nedostatku léku,“ vysvětluje mluvčí lékárnické komory.

Jaké léky chybí, si můžete ověřit v databázi SÚKL.

Video Jak funguje eRecept? Videonávod k používání aplikace pro pacienty - SÚKL

  

sharp ( 28. dubna 2019 15:44 )

Pokud to myslíte ironicky, nic nenamítám.

sleepka ( 27. dubna 2019 22:44 )

tak pacoši, místo léků si zakousněte banán a utřete si pr-del hedvábně jemným bílým hajzlpapírem .....

dajka123 ( 27. dubna 2019 10:48 )

Rozhodně nepřecházel k retardovi ostuda.

ostuda ( 27. dubna 2019 10:43 )

a nepřecházel k praktikám pro dospělé třeba spíš od pedofila, že ho našel hned?

muscula ( 27. dubna 2019 10:26 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud