Řízky zdraží až o pětinu. Ceny vepřového letí nahoru i kvůli Číně, prasat je málo

Autor: ČTK - 
10. 4. 2019
06:35

Cena vepřového masa na evropském trhu stoupá, od poloviny března do současnosti u jatečně zpracovaných prasat o zhruba pětinu, u jednotlivých samostatně obchodovaných částí i o 40 procent. ČTK to řekl výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina. V následujících měsících vepřové zdraží i v obchodech, možná až o pětinu, dodal.

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jana Stibala za zdražením stojí větší prodeje masa do Číny, kde chovy decimuje africký mor prasat, ale také to, že zpracovatelé v minulosti nezlevňovali, když byla prasata vykupovaná za ceny nižší než byly náklady. Chovatelé tak zavírali chovy a nyní prasata nemají, cena proto roste. Od začátku tisíciletí klesly podle údajů Českého statistického úřadu počty v dubnu chovaných prasat ze skoro 3,7 milionu na loňských 1,56 milionu.

Čeští spotřebitelé podle Katiny mohli zaznamenat zdražování zatím jenom omezeně, maloobchod nyní doprodává maso za dříve dohodnuté ceny. „Velmi podobně tomu je i v případě masných výrobků, jejichž prodejní ceny obvykle reagují na cenu masa ještě s větší časovou prodlevou,“ dodal. „V případě masných výrobků se zdražení v pultech zřejmě odehraje z menší části již v dubnu, ale výraznější nárůst spotřebitelských cen se projeví až v květnu a červnu,“ uvedl svaz.

Svaz chovatelů v informačním bulletinu sdělil, že v Německu cena roste a zdražování začíná i v dalších evropských zemích. „I náš trh se konečně probudil z letargie a cena se výrazněji pohnula. Ve třináctém týdnu stoupla téměř o korunu na 36,19 Kč. Téměř po půl roce se chovatelé dočkali posunu nad 36 Kč/kg,“ uvedl svaz. Někteří zpracovatelé tak nyní vykupují i za 40 korun za kilogram.

V ČR podle ČSÚ stál loni na začátku roku kilogram vepřové pečeně s kostí 119,6 koruny, na konci roku kolem 115 korun.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

mandat ( 10. dubna 2019 08:10 )

V Nemecku ja veprove jiz 3 roky zakazane na skolach i ve skolkach a to kvuli muslimum, tak se pomalu a jiste musite prizpusobit migrantum.Do 10 let budete jist jen kozy a ovce.

mascula ( 10. dubna 2019 07:44 )

ať radši pořádně zdraží chlast a cigára

voght ( 10. dubna 2019 07:33 )

Důležité je nebýt ekonomicky negramotný, protože pak bys takovou pitchovinu nikdy nenapsal

Qmura ( 10. dubna 2019 07:30 )

A senát.

77fuqas ( 10. dubna 2019 07:29 )

Prasat je plný parlament.

Zobrazit celou diskusi
Další videa