Kilo brambor stojí i přes 20 korun. Pěstitelé řekli důvod a hlásí vyprodáno

Autor: ČTK, for - 
27. března 2019
17:35

Letošní zdražení brambor podle Českého bramborářského svazu způsobily menší zásoby po loňské sklizni, která byla nižší kvůli suchu. Brambory se v obchodech prodávají mezi 14 až 18 korunami za kilogram. Výjimkou nejsou ani ceny přes 20 korun, většinou u balených brambor. Čeští pěstitelé už mají v podstatě vyprodáno, většina brambor se dováží, řekl ve středu předseda svazu Josef Králíček. První letošní tuzemské brambory by mohly být koncem května.

Cena zemědělských výrobců byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v únoru u brambor meziročně vyšší o 55 procent. Zpracovatelům ve velkém podle Králíčka pěstitelé prodávali kilogram naposled za sedm osm korun. „Ale to bylo v době, kdy ještě ty brambory měli,“ uvedl.

Jeden zemědělský podnik z Vysočiny nabízí na webu kilogram při prodeji malého množství přímo lidem za 12 Kč. Jeho pracovník na dotaz řekl, že na prodej ve velkém už firma brambory nemá.

„Propad sklizně byl celoevropský, tomu je poplatná cena v maloobchodě,“ uvedl předseda svazu k aktuální situaci. Další větší růst ceny brambor už ale nepředpokládá. „Nicméně ani v současné době se nebude snižovat,“ řekl.

Loňská sklizeň nepřinesla pěstitelům ani obchodům dobré zprávy – ta první letošní by měla být v květnu (ilustrační foto.)Loňská sklizeň nepřinesla pěstitelům ani obchodům dobré zprávy – ta první letošní by měla být v květnu (ilustrační foto.) | CNC, KAREL KOPÁČ / Paparazzi

Vysoké zásoby podle něj už nejsou ani v Německu, brambory lze vozit z Nizozemí či z Francie. „Je to větší vzdálenost a budou tam větší náklady na dopravu,“ uvedl. Do Evropy už ale také plynou nové brambory z Egypta. Jejich cena je zatím vysoká, ale postupem týdnů bude klesat, řekl Králíček.

Loňská sklizeň byla slabší o 15 procent

Brambor se loni v ČR sklidilo 583 560 tun, meziročně jejich produkce podle ČSÚ klesla o víc než 15 procent. Jde o celkový objem brambor včetně sadby a hlíz na výrobu škrobu.

Sázení raných brambor zejména v Polabí, ale i na jižní Moravě, už podle Králíčka začalo asi před dvěma týdny. Sklízet by je pěstitelé mohli od konce května, když bude dobré počasí.

Přes dobrou cenu brambor z poslední sklizně Králíček nepředpokládá, že jimi letos zemědělci osázejí větší plochu než před rokem. I zde je podle něj důvodem loňské sucho. Podniky už podle Králíčka avizovaly, že potřebují zvýšit plochy krmných plodin pro dobytek, u nichž vyčerpaly zásoby. Zabezpečit zelenou hmotu potřebují i bioplynové stanice.

Zemědělské podniky v ČR měly loni podle statistiky brambory na necelých 23.000 hektarech, z nich brambory na jídlo zabíraly 14.000 hektarů. Na dalších asi 6000 hektarech pěstují podle svazu brambory zahrádkáři.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 28. března 2019 18:45 )

2018 - Pěstební plochy brambor se letos snížily meziročně o 2,3 % na 22 889 hektarů. V ČR dlouhodobě klesá výměra brambor, v roce 1948 byly na 10-ti % osevních ploch, letos jen na necelém 1 %. ......je třeba mezi hlavní důvody snížení ploch sadbových, konzumních a raných brambor podle názoru Českého bramborářského svazu také zařadit přetrvávající pěstitelská a obchodní rizika, které jsou nesrovnatelná s pěstitelsky jednoduššími, dobře skladovatelnými a prodejnými plodinami, jako je obilí, řepka a kukuřice. Český statistický úřad každoročně zveřejňuje ostře sledovaná data o struktuře ploch osevů. Se zveřejněnými plochami osázenými bramborami v roce 2017 to na první pohled vypadá dobře. Plochy v zemědělském sektoru jsou stejné jako v roce 2016, pokud pomineme navýšení o čtyři hektary. Celkem bylo bramborami osázeno 23 418 ha, z toho tvoří rané 1097 ha, konzumní 13 593 ha, škrobárenské 5963 ha a sadbové 2765 ha. Pokud však tato čísla porovnáme s loňským rokem, zjistíme, že došlo ke snížení ploch všech užitkových směrů kromě brambor určených pro výrobu škrobu. Snížení u raných brambor bylo o 228 ha (-17,2 %), konzumních o 208 ha (-1,5 %) a sadby o 153 ha (-5,6 %).

flora ( 28. března 2019 10:47 )

Brambory se v roce 1936 se pěstovaly na výměře 498 000 hektarů, v roce 1989 to bylo na 115 000 hektarech a vloni na mizivých 23 000 hektarech . " Turecké hospodářství". Asi jako když někdo nevyjde měsíčně s 20 000 na hlavu a jiný ještě z toho polovinu ušetří. Ostatní máš zde, je to hodně tristní . http://www.akcr.cz/txt/fakta-o-ustupu-ze-zdravych-pozic-v-agrarnim-sektoru-zeme-jsou-alarmujici?h lasuj=252

baronessa ( 28. března 2019 10:33 )

Možná by vysoká cena přestala vadit, kdyby ty brambory nebyly jak pro prasata, a ani těm bych jim asi nedala. Zelené, flekaté, uvnitř černé, protože jim ulamují klíčky a kvůli tomu se brambora brzo znehodnotí. Naštěstí jsou i jiné přílohy. Kdo má vlastní zahrádku, může jásat a brambory už teď nasázet.

flora ( 28. března 2019 10:24 )

"Přes dvacet korun za kilo" v reálu znamená, že brambory stojí 29kč. Jinak je zajímavé, že ti, co si brambory pěstují pouze pro vlastní komzumaci, je pěstovali za stejných podmínek. Bylo sucho a nezalévala je. A urodili se jim krásné, a bylo jich hodně. Jen zemědělcům se každoročně nedaří. A nejenom v bramborách Letošní rok jim opět půjde na ruku. Bude zase sucho. Počítám, že s 65 korunama za kilo, by to mohli dát .

peyotl ( 28. března 2019 09:58 )

místo smradlavých tulipánů máme řepku a to se vyplatí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud