Sucho decimuje peněženky Čechů: Zelenina v obchodech podražila o 80 procent

Autor: ČTK - 
27. 3. 2019
14:10

Zelenina na tuzemském trhu výrazně zdražila a její ceny byly v únoru podle Českého statistického úřadu meziročně vyšší bezmála o 80 procent. Výrazný cenový růst podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky souvisí s loňskou špatnou úrodou zeleniny v Česku i Evropě, kterou zavinilo suché a teplé počasí. Vysokou cenovou úroveň by měla korigovat zelenina z nové sklizně, která bude do obchodů postupně posílána od jarních měsíců.

Na výrazné zdražování zeleniny poukázaly únorové údaje ČSÚ o cenách v rostlinné výrobě. „Na letošních cenách zeleniny se nejvíc podepsalo počasí. Klimatické problémy, které byly v České republice, byly i po celé Evropě,“ řekl dnes ČTK Hanka.

Zeleniny je nyní podle Hanky kvůli špatné úrodě nedostatek v celé Evropě a její ceny kvůli tomu rostou. Nejvíce na zahraničních trzích podražila petržel a cibule, ale cenový nárůst je zaznamenám také u dalších druhů zeleniny. „Naše ceny kopírují situaci v zahraničí,“ podotkl Hanka.

Ceny zeleniny v Česku podle něj výrazně závisí na cenové úrovni zahraničních trhů, jelikož tuzemská produkce zeleniny pokrývá jen zhruba 35 procent spotřeby ČR. „Ve chvíli, kdy končí pěstitelská sezona, jsme odkázaní na skladovací kapacity. Protože jsou nedostatečné, tak velkou část spotřeby kryjeme dovozem a cena odpovídá cenám na evropských trzích,“ upozornil Hanka.

Dovoz zeleniny do Česka stále roste a loni bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin vykázala už více než jedenáctimiliardový schodek. Dovoz zeleniny se zvyšuje dlouhodobě. V roce 2009 jeho hodnota podle ČSÚ obnášela 9,3 miliardy korun a loni 13,8 miliardy korun.

Ze statistik ZUČM vyplývá, že nejvíce zeleniny je do Česka dováženo z Nizozemska, Španělska, Polska, Německa a Itálie. Z Nizozemska a Španělska pocházejí hlavně rajčata, salátové okurky, papriky, česnek, mrkev či cibule. Polské firmy na tuzemský trh dodávají cibuli, hlávkové zelí, salátovou řepu, ředkvičky, květák a kedlubny.

V Česku se zelenina pěstuje zhruba na 10.000 až 11.000 hektarech. V roce 2017 tuzemská produkce zeleniny obnášela 265.000 tun. Loňská produkce českých zelinářů podle odhadu pěstitelů kvůli rychlému nástupu teplého počasí na jaře i suchému létu klesla zhruba o desetinu. Definitivní údaje o loňské sklizni zeleniny v ČR zatím nebyly zveřejněny.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

victor1 ( 28. března 2019 15:31 )

No tak aˇsi tu zeleninu strčí do řiti a zhnije jim!!!

hejhej ( 27. března 2019 20:13 )

V Polsku brambory a zelenina o polovinu levnější než u nás. Že by v Polsku nebylo sucho ???

zdenek43 ( 27. března 2019 17:18 )

Nejen okurky. Česko ztratilo zeleninovou nezávislost... Okurky se dováží z 83 %, cibule ze 60 %, mrkev z 61 % . . . Čísla jasně dokazují, že někdejší zelinářská velmoc Česko (Československo) - Z E L I N A R S K A v e l m o c - je zcela závislé na dovozu ovoce a zeleniny. Už není žádná plodina, ve které by se Češi uživili sami. Okurky se dováží z 83 procent, cibule ze 60 procent, mrkev z 61 procent. Pouze u jablek (30 % z dovozu) a brambor (23 %) se ještě místní producenti pokouší odolat zahraniční konkurenci, ale sami uznávají, že se blíží den, kdy podlehnou.

karelhlavaty ( 27. března 2019 17:00 )

Zelenina podražila o 80% ??? Tak to asi akorát v Česku. Aktuální ceny v Bavorsku ze včerejšího nákupu : Rajčata keříčková (Maroko) 1,99 / kg Hrozny bílé (Indie) 1,19 / 500g Salátová okurka 0,59 / ks Paprika červená kapie 1,22 / kg Banány 1,19 / kg Citrony 0,75 / kg Ledový salát 0,59 / kg Mrkev 0,75 / kg Cibule 0,65 / kg Pomeranče 0,79 / kg Všechny ceny uvedeny v EUR, násobte proto kurzem 25,75. Ceny v Německu jsou úplně stejný jako vloni touhle dobou. To jen čecháčkové si zase nechávají s*át na hlavu...

doktormediciny ( 27. března 2019 16:07 )

Ad Zdeben 43..taky se dovazi vino..V supermarketechg jsou vina zer Spanelska, z Francie atdf. Kdyby bylo v lidech za behet vlastenectvi, kupovali by vino z brerclavsjka, znojemska atd

Zobrazit celou diskusi
Další videa