Tuny vyhozeného masa, udání a problém s kebaby: Tak dopadly kontroly na jihu Čech

Jihočeští veterináři naráží na problémové maso k výrobě kebabů.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
14. března 2019
16:01

Jihočeští veterináři naráží při společných kontrolách s celníky na největší problémy s podnikateli, kteří připravují kebaby a jídla pro vietnamskou komunitu. U drůbeže chybí místo původu, často je špatně opracovaná. Uvedl to ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Jihočeští veterináři uložili loni 129 pokut za 1,77 milionu Kč. Je to více než loni. Nejvyšší pokuta byla za 100 000 Kč za klamání spotřebitele a výskyt salmonely ve výrobku. Loni zkontrolovali 249 restaurací a jídelen, ve 20 případech našli chyby. Novinářům to dnes řekli zástupci krajské veterinární správy.

Pokutu 100 000 Kč musel loni zaplatit výrobce, který nabízí potraviny pod značkou Klasa. Uváděl chybné výživové parametry, v masném polotovaru, jejž veterináři v jeho provozovně odebrali, našli salmonelu. Druhá loňská nejvyšší pokuta byla 80 000 Kč, šlo o hygienu při výrobě masných výrobků.

Veterináři loni zkontrolovali 249 restaurací, jídelen a prodejen rychlého občerstvení. Předpisy porušilo 20 z nich, za což padly pokuty ve výši 160 000 Kč. „Nejčastěji se setkáváme se skladováním prošlých nebo neoznačených potravin, a tím pádem není schopen provozovatel doložit původ. V těchto situacích nařizujeme likvidaci. Dalším častým nedostatkem jsou neudržované provozy. Ale trend je, že se to zlepšuje,“ řekl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Petr Hořava.

Tuna zlikvidovaných potravin

Loni provedli veterináři 30 kontrol díky podnětům od lidí, u dvou třetin se podezření nepotvrdila. Letos v únoru na základě podnětu prověřili nelegální masnou výrobu v Českých Budějovicích. Prodejce nabízel na internetu klobásy, salámy či uzenou kýtu. Na místě veterináři znehodnotili 18 kilogramů a nařídili likvidaci.

S celníky loni veterináři udělali 27 kontrol přepravy potravin živočišného původu, při 11 z nich zjistili porušení předpisů a nařídili likvidaci 1131 kilogramů potravin. Loni v říjnu odhalili v nelegálním skladu v Dolním Dvořišti 11 tun homolí mrazených kebabů. Pokuta 120 000 Kč nabyla právní moci začátkem letošního roku. Letos nechali zavřít prodejnu kebabů na Strakonicku, nařídili na místě likvidaci 2,3 tuny drůbežího masa, v prodejně byly i špatné hygienické podmínky.

Při kontrolách s celním úřadem narážíme dost často na nedostatky v hygieně přepravy produktů týkajících se kebabu a produktů, které jsou určeny na výrobu jídel pro vietnamskou komunitu. Drůbež, u které nevíme, odkud pochází, v řadě případů není při přepravě vykuchaná, nedodržují chladicí řetězec. Takové produkty potom konfiskujeme,“ řekl Kouba.

Jihočeští veterináři loni udělali 5941 kontrol potravin. U masa přijímaného z obchodu se členskými státy EU prověřili 6424,1 tun, jako nepoživatelné vyhodnotili 1,3 tuny, u nichž nařídili likvidaci. Kvůli africkému moru prasat odebrali 222 vzorků dováženého, zejména vepřového masa. U žádného z nich virus nezjistili.

bibijana ( 15. března 2019 10:19 )

Tak má vypadat práce Státní veterinární správy. Přísné kontroly, likvidační pokuty, aby si každá zrůda pořádně rozmyslela, jestli se jí kšeftování se zdravím lidí vyplatí.Ještě by se měli přidat hygienici a finanční správa a pak tady snad bude už pořádek. Vytýkala jsem řediteli SVS Zbyňku Semerádovi lhostejnost a laxnost, možná se trochu polepšil.Teď ještě zatočit s trýzniteli zvířat. Ale to je v moci pouze a pouze darmožráčů zákonodárců.

pepen ( 15. března 2019 08:15 )

Ti lidé co žerou u Vietnamců a Číňanů jsou tupci ,mohou si za to sami, že mají různé střevní choroby.Nevědí vůbec že v nabízených potravinách jsou hlodavci a různá havěť...oni totiž sežerou cokololi !!!A KEBAB...to je to samé v bleděmodrém...špatné staré maso !!!!

prycsnima ( 14. března 2019 22:53 )

Di do PÍ , ČI Strč si to do PR,DE,LE. hovado zku Rvený

prasatkopepicek ( 14. března 2019 20:17 )

Zazpivej si Mesitu a ulevi se ti. Pak si zabehni na kebab a nebo cinu.

fido2 ( 14. března 2019 19:29 )

Měli by za to pomřít hlady. Alespoň to můžou dát zvířatům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud