Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

České děti přestávají umět mluvit, u logopedů je nával. Pozor i na šišlání

Autor: ČTK - 
4. března 2019
07:25

V Česku přibývá dětí, které kvůli potížím s mluvením a výslovností chodí na logopedii. Počet těchto pacientů se mezi roky 2007 a 2017 zvýšil o 26 132, předloni jich bylo 156 771. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Roste i počet žáků s vadami řeči v základních školách. V minulém školním roce jich podle statistik ministerstva školství bylo 7202, což je zhruba třikrát víc než o deset let dříve.

Na potíže s mluvením a možnosti jejich léčby má upozornit Evropský den logopedie, který připadá na 6. března. Asociace klinických logopedů na něj připravila setkání s klinickými logopedy pro veřejnost, na kterém si lidé budou moct kromě jiného prohlédnout různé hry a metody využívané při terapii s dětmi. Bude se konat na Foniatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zatímco v roce 2007 se na logopedii léčilo 130 639 pacientů, v roce 2017 jich podle ÚZIS bylo 156 771. Předloni začalo k logopedovi chodit 56 964 lidí, léčbu ukončilo 40 728.

Mezi pacienty bývají zejména děti v předškolním věku, u kterých bývá náprava špatné výslovnosti a mluvení nejsnazší. Stále více dětí s vadami řeči ale registrují i základní školy. Množství žáků s potížemi, jako je třeba šišlání, ráčkování, komolení slov či koktání, se zvedlo z 1849 ve školním roce 2007/2008 na 7202 v minulém školním roce.

Dvě pětiny předškoláků s vadou řeči

Podle Asociace logopedů ve školství mají vadu výslovnosti asi dvě pětiny předškoláků. Nejčastější vadou řeči je patlavost (dyslalie), kdy dítě špatně vyslovuje některé hlásky. Rodiče a učitelky ve školkách a školách by proto na děti neměli šišlat nebo mluvit příliš rychle.

Příčiny různých vad řeči je ovšem možné hledat třeba i v dědičnosti, předčasném narození, poruchách centrální nervové soustavy, sluchu či zraku nebo v zanedbávání či naopak přehnaných nárocích na dítě.

K logopedovi od čtyř let

Ideálním věkem, kdy navštívit logopeda, je okolo čtyř až pěti let. S přibývajícím věkem se nesprávná výslovnost fixuje, a pokud je vada vážnější, musí kvůli tomu děti nastupovat do školy o rok později.

Děti se špatnou výslovností mohou mít ve škole problémy nejen se čtením a psaním, ale také v počítání. Pokud má člověk zájem a je ochoten pracovat podle pokynů, dají se vady řeči měnit i v dospělosti. Úspěšnost závisí nejen na zvolených postupech, ale i na typu poruchy a vytrvalosti.

Ambulancí přibývá

V posledních letech přibývá logopedických ambulancí. Zatímco v roce 2007 jich podle ÚZIS v ČR fungovalo 324, předloni 407. V roce 2008 sice jejich počet klesl na 317, ale v roce 2009 se zvýšil opět na 324 a od té doby stále rostl. Nejvíc ambulancí klinické logopedie je nyní v Praze, a to 69. Nejméně jich má Karlovarský kraj, kde jich funguje devět.

Logopedie se studuje na pedagogických fakultách jako součást speciální pedagogiky. Absolventi mohou působit jako školní logopedi. Pokud chtějí pracovat ve zdravotnických zařízeních či ambulancích, musí ještě absolvovat speciální přípravu pro práci ve zdravotnictví a získat atestaci pro nelékařský obor klinické logopedie.

Jak naučit dítě vyslovovat R čtěte ZDE >>>

flora ( 4. března 2019 11:22 )

jj, a takový Cyril Svoboda to dotáhl ještě výš

flora ( 4. března 2019 11:12 )

ma-ka, trochu níže bazíruješ u Olliny na mluvnici. Dávej si tedy na ní i ty bacha

flora ( 4. března 2019 11:00 )

ma-ka ,ten článek je o chybné výslovnosti. Není o chybné mluvnici nebo gramatice. Děti, které mají chybnou výslovnost, většinou, pokud je to jejich rodný jazyk, hovoří gramaticky správně. Mluvnici se učí následně ve škole a chybujeme v ní snad občas všichni.Tedy kromě tebe , samozřejmě . Děti, o kterých je článek, neumí vyslovit správně hlásky,což jsi asi nepochopila, nebo je to i tvůj problém . Bohužel je neumí správně vyslovit i někteří dospělí a poslouchat takového redaktora jak neumí "l" ,"d" a tím pádem ani er, jak patlá sykavky je větší hrůza nežli si plést shodu podmětu s přísudkem v psaném textu. Myslet , myslet, biomatko než začnete druhé napadat!!!

JaPi ( 4. března 2019 10:31 )

A proč by naše děti měli umět mluvit? Místo učení se mluvit kouká toto dítě do tabletu nebo mobilu, dorozumívá se skřeky, ukazuje jako němé a rodiče reagují jako dobře vylěděné dálkové ovládání. To se projevuje i dále - rodiče se baví mezi sebou, se svými přáteli a dítě hledí do tabnletu nebo mobilu (aby nevyrušovalo, bylo hodné). Starší sourozenci jsou jedno a to samé - komunikace na soc.sítích je vrcholem jejich komunikace. Tak kde se má naučit mluvit a získat slovní zásobu? V tabletu a mobilu to nenajdou. Poznámka - článek by měl spíše zvýraznit procentuální nárust. Ten by byl ještě větší než počet dětí který je uváděn, vzhledem k tomu, kolik se jich ročně narodí.

Taurus70 ( 4. března 2019 10:30 )

Zadna tragedie podivejte se na dementniho sislu Novotneho kam to dotahl😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud