Češi razí na Sněžku v trenkách, pak prosí o pomoc. „Totální hovadina,“ žasne šéf Horské služby

Autor: Nikola Forejtová - 
4. 2. 2019
05:40

Rozmohl se nám tu takový nešvar. I tak by se dala popsat situace kolem nového trendu, kterým turisté zaměstnávají záchranáře. „Rozjela se záliba v chození do hor v trenkách. Dokonce jsme už zachraňovali turistu v polobotkách,“ svěřil Blesk Zprávám Pavel Antl, náčelník Horské služby. Hloupé riskování může přitom člověka stát nejen omrzlý prst, ale i život. Horská služba má navíc svých starostí dost - jen loni vyjížděli k 7588 nehodám, což byl ve srovnání s předchozími deseti lety rekord.

Lidé mnohdy podceňují hory a neuvážlivým chováním i chatrnou výbavou riskují životy nejen své, ale i těch, co se je snaží zachránit. Občas jde vyloženě o hloupé jednání - aktuálně je „zábavný“ trend chodit na vrcholy hor jen v trenýrkách. „Loni v říjnu jsme doslova a do písmene zachraňovali sedm polonahých lidí ze Sněžky. Opravdu Vikingové… dokud nezačali klepat kosu,“ popisal ústřední náčelník Antl jednu ze záchranných akcí.

„Nevidím na tom nic hezkého, pokud si odmyslím nějaké hezké holky. Jinak to považuji za totální hovadinu,“ dodal s tím, že se o podobné dobrodružství už lidé pokoušeli i v Krušných horách.

Trenýrky ale nejsou jedinou neuvážlivou výbavou, se kterou lidé vyrazili do lesů a hor. „Už jsme zachraňovali i cizince v polobotkách,“ dokresluje situaci Antl. Naštěstí jde ale o raritu.  

Základem je termoska a vrstvit oblečení

Počasí a terén se přitom nikdy nevyplácí podceňovat a člověk by se i u krátké procházky měl připravit na možné problémy. Ve vašem vybavení by tak neměla třeba nikdy chybět termoska s teplým čajem. „Důležité je samozřejmě náležité obutí a oblečení. Doporučuji mít několik tenčích vrstev, tzn. systém cibule, které můžete nahrazovat, měnit nebo sundávat,“ radí Antl a dodává, že nejhorší volbou je triko pod péřovou bundou.

V batohu by pak kromě výše zmíněného nemělo chybět jídlo, dostatek pitné vody a plně nabitý mobilní telefon. „Telefon, do kterého si uložíme krizové číslo HS – 1210. Číslo platí ve všech oblastech našich hor,“ zdůrazňuje náčelník.

Možností je i aplikace „Záchranka“, kterou si můžete přivolat pomoc, aniž byste věděli, kde se přesně nacházíte. Přeci jenom v bílé tmě, když vás zastihne vánice, se člověk orientuje více než špatně. „Pokud člověka opravdu dostihne něco takového, je důležité hlavně zachovat klid a v terénu se pohybovat systematicky. V ČR nahrazuje kvalitní turistické značky tyčové značení cest, podle kterých se dobře orientuje,“ radí Antl.

Výbava by samozřejmě měla být odpovídající množství dnů a náročnosti výletu. Důležité je také brát zřetel na možnosti a sílu výletníků. 

Loňská sezóna rekordní v počtu nehod

Podle statistik HS byla zimní sezóna roku 2018 tou nejfrekventovanější v počtu nehod. Po celé ČR zasahovali horští záchranáři u 7 588 případů. Nejvíce nehod se pak podle dlouhodobých čísel stává v Krkonoších na lyžařských sjezdovkách. Z celkového počtu tvoří 882 „jiné“ výjezdy, pod čímž si můžeme představit právě třeba turistu v trenýrkách. Celkově pak bylo na všech horách 19 „smrťáků“.

Nejméně výjezdů k nehodám HS zažila v roce 2014, tehdy se počítání zastavilo na čísle 4836. Zajímavostí je, že od roku 2009 do roku loňského nepřesáhl počet mrtvých na našich horách číslo 21. Většinou se počet smrtelných nehod zastaví na čísle 19 nebo na čísle 16. Lze jen doufat, že hodnota nepřesáhne magickou dvacítku právě kvůli „odvážlivcům“, kteří se rozhodnou na Sněžku vylézt v žabkách.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

horalysa ( 7. března 2019 17:41 )

Češi? To jo, to mě nepřekvapuje. Blbosti, to je náš národní sport.

ma-ka ( 4. února 2019 17:17 )

Takhle chodí daleko víc Poláků... Třeba v zimě, skalní výstup v riflích... Jednak zima, a hlavně v riflích nezvednou ani nohu....

petrw ( 4. února 2019 12:10 )

SOUHLAS

jardavozembouchak ( 4. února 2019 10:44 )

Přesně tak. A když si představíte že se pak stane nějaký úraz (nemyslím) ty blbý, a nemá je kdo zachránit protože všichni jsou v terénu kvůli jednomu blbovi...

vvalsidal ( 4. února 2019 10:41 )

MAGOŘI zneužití HS,dalších poldílejících se zachrannářů...veškerou platbu za tuto službu nechat uhradit na 1/2 roku určit psych.vyšetření/léčení...samoplatba...tito lidé jsou deb.lové, dem.nti ...s vykáleným/vyhuleným mozkem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa