Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Češi razí na Sněžku v trenkách, pak prosí o pomoc. „Totální hovadina,“ žasne šéf Horské služby

Autor: Nikola Forejtová - 
4. února 2019
05:40

Rozmohl se nám tu takový nešvar. I tak by se dala popsat situace kolem nového trendu, kterým turisté zaměstnávají záchranáře. „Rozjela se záliba v chození do hor v trenkách. Dokonce jsme už zachraňovali turistu v polobotkách,“ svěřil Blesk Zprávám Pavel Antl, náčelník Horské služby. Hloupé riskování může přitom člověka stát nejen omrzlý prst, ale i život. Horská služba má navíc svých starostí dost - jen loni vyjížděli k 7588 nehodám, což byl ve srovnání s předchozími deseti lety rekord.

Lidé mnohdy podceňují hory a neuvážlivým chováním i chatrnou výbavou riskují životy nejen své, ale i těch, co se je snaží zachránit. Občas jde vyloženě o hloupé jednání - aktuálně je „zábavný“ trend chodit na vrcholy hor jen v trenýrkách. „Loni v říjnu jsme doslova a do písmene zachraňovali sedm polonahých lidí ze Sněžky. Opravdu Vikingové… dokud nezačali klepat kosu,“ popisal ústřední náčelník Antl jednu ze záchranných akcí.

„Nevidím na tom nic hezkého, pokud si odmyslím nějaké hezké holky. Jinak to považuji za totální hovadinu,“ dodal s tím, že se o podobné dobrodružství už lidé pokoušeli i v Krušných horách.

Trenýrky ale nejsou jedinou neuvážlivou výbavou, se kterou lidé vyrazili do lesů a hor. „Už jsme zachraňovali i cizince v polobotkách,“ dokresluje situaci Antl. Naštěstí jde ale o raritu.  

Základem je termoska a vrstvit oblečení

Počasí a terén se přitom nikdy nevyplácí podceňovat a člověk by se i u krátké procházky měl připravit na možné problémy. Ve vašem vybavení by tak neměla třeba nikdy chybět termoska s teplým čajem. „Důležité je samozřejmě náležité obutí a oblečení. Doporučuji mít několik tenčích vrstev, tzn. systém cibule, které můžete nahrazovat, měnit nebo sundávat,“ radí Antl a dodává, že nejhorší volbou je triko pod péřovou bundou.

V batohu by pak kromě výše zmíněného nemělo chybět jídlo, dostatek pitné vody a plně nabitý mobilní telefon. „Telefon, do kterého si uložíme krizové číslo HS – 1210. Číslo platí ve všech oblastech našich hor,“ zdůrazňuje náčelník.

Možností je i aplikace „Záchranka“, kterou si můžete přivolat pomoc, aniž byste věděli, kde se přesně nacházíte. Přeci jenom v bílé tmě, když vás zastihne vánice, se člověk orientuje více než špatně. „Pokud člověka opravdu dostihne něco takového, je důležité hlavně zachovat klid a v terénu se pohybovat systematicky. V ČR nahrazuje kvalitní turistické značky tyčové značení cest, podle kterých se dobře orientuje,“ radí Antl.

Výbava by samozřejmě měla být odpovídající množství dnů a náročnosti výletu. Důležité je také brát zřetel na možnosti a sílu výletníků. 

Loňská sezóna rekordní v počtu nehod

Podle statistik HS byla zimní sezóna roku 2018 tou nejfrekventovanější v počtu nehod. Po celé ČR zasahovali horští záchranáři u 7 588 případů. Nejvíce nehod se pak podle dlouhodobých čísel stává v Krkonoších na lyžařských sjezdovkách. Z celkového počtu tvoří 882 „jiné“ výjezdy, pod čímž si můžeme představit právě třeba turistu v trenýrkách. Celkově pak bylo na všech horách 19 „smrťáků“.

Nejméně výjezdů k nehodám HS zažila v roce 2014, tehdy se počítání zastavilo na čísle 4836. Zajímavostí je, že od roku 2009 do roku loňského nepřesáhl počet mrtvých na našich horách číslo 21. Většinou se počet smrtelných nehod zastaví na čísle 19 nebo na čísle 16. Lze jen doufat, že hodnota nepřesáhne magickou dvacítku právě kvůli „odvážlivcům“, kteří se rozhodnou na Sněžku vylézt v žabkách.

 

mak ( 4. února 2019 17:17 )

Takhle chodí daleko víc Poláků... Třeba v zimě, skalní výstup v riflích... Jednak zima, a hlavně v riflích nezvednou ani nohu....

petrw ( 4. února 2019 12:10 )

SOUHLAS

dzentlman ( 4. února 2019 10:28 )

A ono to ještě někoho překvapuje? Ve světě jsme vyhlásení exoti. Proč myslíte, že v Alpách ročně padne tolik Čechů? Jsou schopní lézt po horách v sandálech.

flora ( 4. února 2019 09:13 )

V podstatě se i jedná o zneužití ZS. Vyrazit v trenkách a pantoflích do hor (aby se pak mohli chlubit jací jsou pašáci a jak na ně nikdo nemá)a chtít pak pomoc ZS, není nenadálá událost nebo neštěstí. Vše by měli zaplatit a ještě by je měl stihnout nějaký postih jako za zneužití tísňových linek.Třeba rok natvrdo. Aby si takovouhle "zábavu" napříště ostatní dobře rozmysleli

pavel11 ( 4. února 2019 07:55 )

vykvět hovad!! nechal bych je tam nechal bych je to tvrdě zaplatit.Přeci není možné takovou pakáž za darmo zachranovat,to samé fetáci voliči netáhel pirátu,alkoholici,a jiní jebloši všichni tvrdě platit.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud