Chřipka útočí, v ohrožení jsou i životy Čechů. Odborníci radí, jak se bránit kromě očkování

Autor: Bohuslav Štěpánek, pal - 
29. ledna 2019
05:02

Česko je na prahu chřipkové epidemie. Jak se bránit? Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula i mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová v pořadu Blesku Epicentrum doporučují jako nejlepší způsob ochrany očkování. Na to je však již pozdě, protože obrané látky se po něm vytvářejí zhruba dva týdny. A tak nezbývá než se spolehnout na jiné postupy. Dostatek vitamínů, zdravou stravu, poctivé mytí rukou a další.

Začínající chřipková epidemie si letos vybrala už svou osmou oběť. Podle vakcinologa a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tyto statistiky nejsou nikterak alarmující.

Ani očkování není stoprocentně účinné

Jako nejúčinnější prevenci proti chřipce Prymula i mluvčí České lékárnické komory považují očkování. „Neexistuje opatření, které by bylo stoprocentně účinné. Tak jak se virus mění, tak se připravuje jiná vakcína. A někdy se může stát, že se vědci netrefí, jako se tomu stalo v loňském roce,“ přiznal však náměstek ministra zdravotnictví v pořadu Blesku Epicentrum, že vědci se musí správně odhadnout, jak bude virus v ten daný rok vypadat.

Vakcínu přitom Prymula přirovnává k bezpečnostním pásům, většině lidí prý pomůže, i když můžou nastat situace, kdy naopak moc platná není, nebo dokonce i uškodí. Ochrana, kterou vakcína poskytuje, je podle Prymuly účinná zhruba z 65 až 70 procent.

Přestože se prý ještě nestalo, že by se dva roky za sebou vědci netrefili s vakcínou proti chřipce, očkování by už tento rok nedoporučil. „Leda, že bych se měl nakazit někdy v březnu, pak by to smysl dávalo,“ vysvětloval Prymula. Doba, než se nám po očkování vytvoří protilátky, je totiž 14 dní. Na prahu chřipkové epidemie je na to už pozdě.

Video  Vakcinolog Prymula: Univerzální očkování proti chřipce je zatím v nedohlednu 

Vitamíny i doplňky

Jak vlastně chřipku poznáme? Lidé si ji často pletou s nachlazením. Klasický průběh chřipky je, že má opravdu rychlý náběh, čili se nám udělá opravdu špatně během několika hodin. Chřipka přitom napadá nejen dýchací cesty, ale může dojít i k zánětům srdce, zánětům svalů, můžou se rozjet i další komplikace.

„Kromě očkování se můžeme proti chřipce bránit klidem, odpočinkem, správným stravováním. Základ jsou vitamíny C a D,“ přidala aktuální radu mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová. Zatímco vitamín C podle Bažantové lze snadno doplnit díky ovoci i bez lékárenských doplňků, u vitamínu D to tak jednoduché není.

„Pokud chceme používat vitamínové doplňky, tak si je dáváme ve velkých dávkách, když už jsme nemocní, pokud je používáme preventivně, tak volíme prolongované tablety,“ upozorňovala Bažantová.

Mytí rukou, desinfekční gely

Nejdůležitější jsou podle Bažantové takzvaná „režimová opatření“: tedy pravidelné a důsledné mytí rukou, vyhýbání se nemocným a používání desinfekčních gelů.

Když už chřipku dostaneme, tak je podle Bažantové důležité řídit se tím, co nám řekne lékař nebo lékárník. „Léky jsou látky, které pomáhají, když jsou užívány správně, ale škodí, když jsou užívány špatně. Špatně znamená třeba i to, že jsou užívány moc,“ varovala mluvčí lékárnické komory.

Typickým příkladem léku, který škodí, když je užíván přespříliš, je právě proti chřipce často podávaný paracetamol. Při nadměrném dávkování si jím můžete poškodit játra.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

srtpetr ( 29. ledna 2019 11:14 )

[[-_--Najděte nahé-ženy ve vašem městě zde : My.Su/Zeny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud