Na Česko se řítí chřipka. Experti: „V MHD si nechte rukavice a noste vlastní propisku“
Podceňovat nízké teploty a blížící se chřipkovou sezónu se nevyplácí. V zimních měsících se doporučuje dbát na fyzické i duševní zdraví, udržet si silnou imunitu přitom nemusí být složitá věda. Kromě vyvážené stravy plné zeleniny a ovoce je dobré konzumovat třeba takové lahůdky, jako je strouhaný zázvor s medem nebo kopřivové listy. Napomáhá i procházka na čerstvém vzduchu či pravidelné mytí rukou, jak prozradil Blesk Zprávám imunolog a alergolog Radek Klubal z Medicínského centra v Praze.
„Historicky se osvědčila cibule, česnek, echinacea a posledních dvacet let jsou oblíbené betaglukany, které jsou třeba v ovesných vločkách. Pro formování a udržování imunitního systému je obecně důležitá skladba potravin, které máme od narození k dispozici,“ říká Klubal.
Dodat tělu živiny můžete silným vývarem či bylinkovým čajem. Správně namixované bylinky totiž mají spoustu vitamínů a mohou překvapit i dobrou chutí. Například kopřiva dokonale pročistí tělo a posílí obranyschopnost, dodává vitamíny A i C a má skvělou chuť v kombinaci se šípkem a mátou.
Stejně dobře poslouží i rakytník, který je navíc dobrý i ve formě sirupu nebo džemu. Další bylinkou na posílení imunity je pak mateřídouška, která dobře funguje na kašel. Ibiškem krvavým si zas dodáte vitamín C a hlívou ústřičnou stimulujete imunitní systém. Důležité je ale zmínit, že konzumaci bylinek je vždy vhodné zkonzultovat s lékárníkem, lékařem nebo prodejcem bylin.
Pohyb i hygiena
Nechcete-li onemocnět, je rovněž potřeba vyvarovat se útokům bakterií. Ty se snadno dostanou na ruce jak ve veřejném prostoru, tak třeba v kanceláři či na toaletě. „Samozřejmě je důležitá hygiena, jako je mytí rukou a ohleduplné nošení ústní roušky v případě nachlazení,“ míní Klubal. Někteří odborníci dokonce radí nesundávat si v MHD rukavice a nosit si vlastní propisku. I tužka na poště či v bance totiž může být pokrytá řadou bakterií od předchozích uživatelů.
Velkým pomocníkem v boji proti nemocem může být také pohyb. „Pobyt venku i v zimním období napomáhá alespoň malé přirozené syntéze vitaminu D, který má významný proaktivní účinek na naši imunitu. Sluníčko působí ultrafialovým spektrem i přes oblačnost,“ vysvětluje imunolog.
Pokud udržíme tělo v teple a nebudeme venku „trajdat“ příliš dlouho, imunita by to měla zvládnout. „Pro správnou činnost imunitního systému je důležitá harmonie. Pod tím si představuji pravidelný pohyb, dobrý spánek a respektovaní biorytmů. Škodlivé mohou být náhlé klimatické změny; třeba pracovní cesta do Austrálie,“ popisuje Klubal a dodává, že pohyb venku posiluje náš systém a učí ho se vyrovnat s nástrahami mikroorganismů, které nás ostatně provázejí už od dětských let.
Čerstvý kyslík
Chůze zároveň pomáhá snižovat krevní tlak a udržovat jej v bezpečné frekvenci. Pohyb totiž rozproudí tok krve a snižuje tak riziko kardiovaskulárních onemocnění. Udržuje také na uzdě cukrovku. „Dvaceti až třicetiminutová procházka sníží hladinu cukru v krvi až na 24 hodin,“ upozorňuje expert.
Pohyb také vyplavuje hormony štěstí neboli endorfiny. Ty se uvolňují přímo do mozku a navozují dobrou náladu a tlumí bolest. Je pravda, že stejný hormon se vyplaví i díky čokoládě, ta nám ale v regulaci tělesné váhy a krevního tlaku tolik nepomůže.
Prospěšný je rovněž čerstvý kyslík, ať již se ho nadýcháme na procházce nebo jen z otevřeného okna. Vydýchaný vzduch způsobuje únavu, bolesti hlavy, špatné soustředění, pálení očí a alergické obtíže. V uzavřené místnosti totiž rády bují plísně. „Pravidelně větrat je důležité i v zimě. Čerstvý vzduch napomáhá kvalitnímu spánku. Zlepšuje mozkovou aktivitu a napomáhá správné funkci orgánů,“ vysvětluje lékař.
A jak to imunolog vidí s bankovkama, mincema, klikama u dveří atd.. Mám si navléknout jednorázové chirurgické rukavice?