V lékárnách chybí důležité kapky pro novorozence. Nebudou až do května

V lékárnách chybí kapky pro novorozence.  (Autor: Shutterstock)
Autor: všm, ČTK - 
25. ledna 2019
15:11

Lékárny řeší další problém. Tentokrát výpadek medikamentu Vigantol, který se používá pro doplňování vitaminu D především u novorozenců. Kapky nebudou k dostání nejspíš až do května, jak uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). S informací přišel Radiožurnál.

Problémy podle Radiožurnálu nezasáhnou jen Česko, ale celou Evropu. Za potíže může přestěhování výroby, řešení přitom není tak jednoduché - dodávky zajišťuje pro všechny jen jediný výrobce.

Domnívám se, že určitě bude otázkou, že se bude muset odněkud dovézt. Ale vzhledem k tomu, že to postihuje celou Evropu, tak bude otázkou, odkud se povede dovézt a jestli jsou někde takové zásoby, které by mohli postrádat a mohli by nám je poskytnout,“ řekla Radiožurnálu ředitelka SÚKL Irena Storová.

Chyběl i lék na srdce

Nejde přitom o ojedinělý problém. Lékárny nedávno řešily i nedostatek léku na srdce digoxinu. Ten nebyl dostupný od 10. prosince zhruba do poloviny ledna, výrobce pak dovezl mimořádně 16 200 balení ze Slovenska. 

Podle ministerstva nelze takovým výpadkům zcela zabránit. Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle náměstka různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. „Když si firma vyhodnotí, že pro ni není dostatečně obchodně zajímavé ho vyrábět, nemá žádný stát páku, jak ji k tomu donutit," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Držet zásoby nenahraditelných léků jako v případě antivirotik nebo protijedů podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) není možné, protože těchto léků je velké množství a mají jen omezenou dobu použitelnosti.

Andy95 ( 27. ledna 2019 13:14 )

To je dobře, že ten sajrajt neni k dostání. Já používám Terezii D3 a jsem naprosto spokojená. Vigantol je na předpis, což znamená, že obsahuje látky které by jakožto vitamín obsahovat neměl, ale doktoři si nahrabou díky tomu, že to předepíšou. Když jdou dospělí do lékarny pro vitamíny, taky nepotřebuje jít k lékaři pro předpis. A proč asi že? Vitamín který je opravdu vitamín je bez příbalového letáku a bez nežádoucích účinků.

lucca18 ( 26. ledna 2019 22:01 )

přesně tak, po tydnu používání letěl, radši si připlatit a mít klid, kolem mě to tak má spousta maminek

Jana Kopanikov ( 26. ledna 2019 06:28 )

Vigantol se nahradit dá ale můj otec bere lék za který náhrada není a už zas má výpadek je to Ebrantil 60

wp2t ( 25. ledna 2019 20:12 )

Kde sakra mohli udělat soudruzi z EU chybu? No, ona to není chyba, oni ty nadnárodní společnosti budou nejdřív uspokojovat ty kteří jim dají nejvíc a pak se dostane na podřadné obyvatelstvo z kolonie. Ty woe těch hlášek od dnešních převlíklých kabátů jak za komančů nebyl hajzlpapír .....

balcarova3 ( 25. ledna 2019 18:55 )

přesně!! zase bublina! Je sice zadarmo ale myslím že hodně maminek ho po pár dnech stejně hází do koše a koupí jiný lék s Déčkem....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud