Čtvrtek 3. prosinec 2020
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení 0°C

Krušné hory čekají orkán, uzavírají se silnice. Do Božího Daru autem nejezděte

Autor: ČTK, FiM - 
13. ledna 2019
19:40

Silničáři kvůli sněhu a větru uzavřeli několik silnic v Karlovarském kraji. Hrozí pády stromů na silnici. Uzavírky jsou ve vyšších polohách Krušných hor, sdělila ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. V noci se v Krušných horách očekává i orkán. Kalamitní stav na Božím Daru zůstává v platnosti. Centrum krušnohorského města je i nadále pro dopravu uzavřeno. V neděli večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr o síle orkánu, sdělil starosta města Jan Horník (STAN). 

Aktuálně je uzavřena silnice mezi abertamskou zatáčkou směrem na Plešivec. „Stromy padají i nadále a v současné chvíli je prostor pro pracovníky, kteří odstraňují stromy, nebezpečný,“ uvedla policejní mluvčí.

Uzavřena byla večer i silnice Stříbrná - Bublava na Sokolovsku, opět kvůli popadaným stromům. Zavřená je ze stejných důvodů i silnice z Božího Daru na Klínovec a úsek silnice mezi Oldřichovem u Nejdku a Lužcem na Karlovarsku.

Meteorologové varují v noci na pondělí před silným větrem. V posledních dnech přitom napadlo v Krušných horách až přes 25 centimetrů sněhu, který v neděli ztěžknul. Boží Dar už v pátek kvůli sněhu vyhlásil kalamitní stav. V pondělí budou uzavřeny i lyžařské areály v okolí Božího Daru. Od nedělního večera platí zákaz vstupu do lesů. Důvodem je obava z důsledků kombinace velkého množství sněhu a silného větru.

„Z důvodu meteorologické předpovědi, která předpovídá velmi silný vítr o síle orkánu, zůstane v pondělí 14. ledna celý Skiareál Klínovec a Boží Dar mimo provoz,“ uvedl starosta.

Na Božím Daru napadlo za poslední dny asi 25 centimetrů sněhu. To způsobilo problémy hlavně ve městě. Radnice proto zakázala vjezd návštěvníkům, kteří nemají vyhrazená místa k parkování. Pro lyžaře jsou k dispozici odstavná parkoviště na kraji města.

„Žádáme, aby řidiči dbali pokynů dopravní policie. Parkoviště před vjezdem a naproti čerpací stanici jsou uklizena s dostatečnou kapacitou. Všechny tři lyžařské areály ve městě Boží Dar mají vynikající sněhové podmínky,“ popsal ještě dnes ráno situaci Horník. Město ale už ráno nedoporučovalo vjezd na běžecké tratě právě kvůli riziku pádu stromů.

Ke Klínovci se dostanou jen místní

Příjezd na vrchol Klínovce je prozatím pro veřejnost uzavřen, než se podaří vyčistit silnice a parkoviště na vrcholu hory. „Vzhledem k totálnímu vyčerpání lidských zdrojů město Boží Dar negarantuje nikomu vjezd a výjezd z centra obce. Přitom 90 procent všech potíží vzniklých při úklidu sněhu na Božídarsku způsobují řidiči osobních vozidel, kteří jsou neskutečně arogantní a agresivní. Bohužel nedbají ani pokynů Policie ČR,“ konstatoval Horník.

Na Božím Daru i nadále sněží a podle předpovědi má od odpoledne napadnout dalších 30 centimetrů sněhu. V okolí silničáři dnes uzavřeli i silnici II/219 z abertamské křižovatky ve směru na Plešivec - rozcestí. Uzavírka byla vyhlášena kvůli nebezpečí pádu stromů přetížených sněhem a má trvat nejméně do pondělí. Do odvolání byla večer uzavřena i silnice od kruhového objezdu u hraničního přechodu u Božího Daru směrem na Vejprty. Pouze pro místní a vozy záchranného systému je využitelná silnice z Božího Daru na Ryžovnu, Myslivny a Zlatý Kopec.

 

horalysa ( 13. ledna 2019 20:43 )

Vsadím gatě, že se najde pár "zkušených" řidičů, kteří pojedou do Krušných hor předvést své umění.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud