Statisíce lidí mají problém, v lékárnách chybí lék na srdce. Ministerstvo ho shání v cizině

Statisíce lidí mají problém, v lékárnách chybí lék na srdce. Ministerstvo ho doveze z ciziny  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
29. prosince 2018
15:05

Nedostatkový lék digoxin by měl být podle ministerstva zdravotnictví znovu dostupný do konce příštího týdne. Bude zajištěný dovozem ze zahraničí, informoval v sobotu resort na twitteru. Média na to, že v lékárnách chybí tento důležitý lék na srdce, upozornila již dříve. Digoxin se používá u léčby pacientů se srdečním selháním a s poruchami srdečního rytmu na zpomalení tepové frekvence.

„Jsme v kontaktu se společností Zentiva. Do obnovení dodávek zajistíme dovoz ze zahraničí. Lék pro pacienty tak bude k dispozici do konce příštího týdne,“ uvedlo ministerstvo, které situaci řeší spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo v prohlášení na webu uvedlo, že Zentiva ze Slovenska přiveze asi 6000 balení, což odpovídá měsíční spotřebě českých pacientů.

„Obnovení standardních dodávek je dle držitele plánováno na začátek února 2019. Jakkoliv věříme, že výroba bude pokračovat dle ohlášení držitele, s nímž budeme samozřejmě i nadále v kontaktu a od něhož budeme vyžadovat průběžně aktuální informace, abychom mohli případně včas zareagovat a zajistit lék jinou cestou, prosíme lékaře, aby pacientům předepisovali pouze takové množství léčivého přípravku nezbytné na překonání tohoto období,“ uvedlo dále ministerstvo zdravotnictví.

Důvodem výpadku léku v lékárnách je podle Deníku N změna názvu léku na jeho obalu. Lék není podle webu SÚKL dostupný od 10. prosince, firma očekává obnovení výroby 8. února. Podobně výrobu přerušila už v roce 2014.

„Pacientům, kteří lék užívají, doporučujeme kontaktovat ošetřujícího lékaře, který může předepsat neregistrovaný léčivý přípravek ze zahraničí se stejnou léčivou látkou,“ řekla v pátek serveru iDNES.cz mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Úřady také prověřovaly, jestli není možné lék vyrobit ze stejné účinné látky přímo v lékárnách.

Podle informací SÚKL bylo jen za měsíc září v lékárnách vydáno 43 000 balení léku. Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová serveru irozhlas.cz řekla, že ho v Česku užívá asi 350 000 pacientů.

PPP150W ( 30. prosince 2018 00:24 )

Ve vašem kurníku jste neměli diktáty? Asi jen dyktáty, že?

tomik007 ( 30. prosince 2018 00:06 )

KDYZ SE TO POVEDE - bude hbite vyrovnan schodek, dostatek bytu, i duchodovych fondu

sleepka ( 29. prosince 2018 22:29 )

taková prkotina nestojí za řeč, za socíku - té strašné dyktatůry - nebyly furt banány a semtam hajzlpapír............ to se nedá srovnat.

al.bunda ( 29. prosince 2018 21:00 )

Nsvrhuji zažalovat BLESK za šíření poplašné zprávy protože každý pacient včetně mne má určitou zásobu tohoto léku a jistě existuje adekvátní náhrada se stejnými účinky.

tomik007 ( 29. prosince 2018 19:39 )

Dodavat cezkym duchodcum misto leku na srdce dostatek Viagry je skvely podnikatelsky zamer, jak vytvorit vice pecovatelskych mist pro slovenske duchodce zdarma !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud