Huawei se brání českému biči: O bezpečnostní hrozbě prý nejsou důkazy

Autor: ČTK, pal - 
20. prosince 2018
21:15

Čínská společnost Huawei uvedla, že nejsou důkazy o tom, že její zařízení představují bezpečnostní hrozbu. Firma se chce bránit proti poškození pověsti, sdělila ve čtvrtek v tiskové zprávě. Před tím, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu, v tomto týdnu varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V pátek ráno se kvůli tomu sejde Bezpečnostní rada státu.

Podle jednoho z předsedů společnosti Huawei Kena Hu firma nikdy neměla se svými zařízeními vážný bezpečnostní incident. „I při nejpřísnější kontrole a kontrole ze strany regulátorů nebo našich zákazníků nebyly nikdy žádné důkazy o tom, že naše zařízení představují bezpečnostní hrozbu,“ podotkl.

Huawei podle něj vítá otevřený dialog s každým, kdo má oprávněné obavy. „Ale kvůli neopodstatněným obviněním se budeme pevně bránit a nedovolíme, aby naše pověst byla poškozena,“ doplnil Hu.

Video  "Já osobně se obávám." Ministr obrany Metnar o kauze čínských mobilů Huawei: "Jsou tady firmy, u kterých je velké bezpečnostní riziko."  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Společnost Huawei také uvedla, že je jediným dodavatelem, který může poskytnout kompletní koncové řešení pro rychlé bezdrátové sítě 5G. Dosud prý podepsala 25 obchodních smluv týkajících se sítí 5G a více než 50 obchodních memorand o porozumění s operátory po celém světě. S budováním těchto sítí se v Česku do budoucna počítá. Aukce kmitočtů pro 5G by mohla začít ve druhém pololetí příštího roku a skončit na začátku roku 2020. 

Japonci, Australané i Novozélanďané už se postavili na odpor

Zákaz přístupu Huawei do 5G podle dostupných informací vydaly například Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, Británie Huawei pustí pouze do „okrajových“ částí sítě. Huawei uvedla, že v Japonsku je stále mezi účastníky tendru na 5G a na Novém Zélandu chtějí zákazníci Huawei věc řešit s vládou.

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odmítla Huawei už dříve. Zároveň vyzvala k předložení důkazů. Podle úřadu varování vzniklo kvůli ochraně kritické infrastruktury, bez níž by stát nemohl fungovat. Na první polovinu ledna NÚKIB chystá metodický pokyn pro instituce, jak postupovat.

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem. Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 22. prosince 2018 12:11 )

Kdepak,,ja z obav o "Bezpecnost" v zemi Sem Huawey zrusil a koupil Nokiuu!! Prijdu domu, rozbalim a---Made in China!! Nebezpeci dnes ciha vsude!!

aIIahakbar ( 21. prosince 2018 10:35 )

Jediný důkaz je to, že americkýmu Aplle klesá prodej a čínskýmu Huawei strmě stoupá. S údajnou hrozbou přišli jako první amíci a když to řekli amíci, tak se všichni pos.e.rou a musí to být pravda, i když je to třeba fake.

kalina107 ( 21. prosince 2018 07:07 )

A všichni jarabáci zase přesvědčují lidi o svojí de bi li tě .

snehulak ( 21. prosince 2018 06:38 )

Jo Huawei si přijde na naší republice na pěkné peníze v arbitráži za odškodnění. Ani nemusí nic prodávat.

kalina107 ( 21. prosince 2018 06:33 )

Ono je to asi tak , že USA firmy potřebují zlikvidovat konkurenci , Bis musí vykázat nějakou činnost a nákupčí telefonů pro vládu potřebují podojit stát o stovky milionů . Je to jeden z dalších útoků proti Číně . Nic víc , nic míň .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud