Šarlatánům navrhují pokuty až milion korun. Léčitel si stěžuje na „šikanu“

Autor: ČTK, for - 
20. prosince 2018
09:53

Léčitelům, kteří svou praxi neohlásí krajskému úřadu, bude podle návrhu zákona hrozit pokuta 100 000 korun, při opakovaném přestupku až milion korun a deset let zákazu činnosti. Zákon, který nyní odeslalo ministerstvo zdravotnictví do připomínkového řízení, počítá také s odpovědností za způsobenou škodu a povinným vedením dokumentace.

S regulací léčitelství ministerstvo přišlo poté, co Česká televize (ČT) odvysílala dokument o pražském centru alternativní medicíny Aktip. Na časovou souvislost upozorňují i někteří jeho kritici. Na nebezpečí ze strany šarlatánů upozorňoval i deník Blesk.

V Česku jsou podle návrhu stovky až tisíce léčitelů. „Trvá neuspokojivý stav, kdy orgány veřejné moci, ani pacienti nemají žádný přehled o těchto poskytovatelích, o metodách, které nabízejí,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu zákona.

 

Léčitel musí mít od klienta informovaný souhlas, musí ho informovat o cenách péče a vést dokumentaci. „Poskytovatel vede záznamy o poskytnutých léčitelských službách, z nichž musí být zřejmé zjištěné údaje o zdravotním stavu klienta a o poskytovatelově činnosti,“ píše se v dokumentu. Záznamy musí uchovávat pět let. To kritikům vadí, podle nich to odporuje pravidlům GDPR, tedy zacházejí s osobními údaji.

 

 

Až zákon vejde v platnost, bude léčitel muset také nahradit škodu, kterou způsobí neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou. Kontrolovat a pokutovat ho bude krajský úřad, ke kterému se léčitelé musí ohlásit.

 

Léčitele najdeme v novém registru

 

Nová legislativa zavádí Národní registr léčitelů, který bude spravovat ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Seznam bude veřejně dostupný na webu ministerstva zdravotnictví. Poskytovatelé registrovaných zdravotních služeb mohou používat i metody léčitelství.

 

 

V současné době nefunguje v Česku žádná organizace zastřešující celou oblast léčitelství. Jednotlivé svazy sdružují osoby zabývající se jednotlivými oblastmi alternativní medicíny.

 

Zákon mezi ně počítá homeopatii, tradiční čínskou a indickou medicínu (ajurvédu), reiki, biotroniku, psychotroniku, bylinkářství, lidové léčitelství a další metody. Naopak cvičení, masáže, výživové poradenství, meditaci či jiné duchovní služby léčitelskými službami nejsou.

 

Biotronik: „Šikana kvůli jednomu pořadu“ 

 

Podle biotronika Tomáše Pfeiffera z profesní komory Sanátor nelze jistou míru regulace odmítnout, návrh by měl ale vznikat v komunikaci s těmi, koho se bude týkat. Odborná veřejnost podle něj ale nemá o alternativní medicínu zájem. „Současné nastavení odborné zdravotnické veřejnosti je takové, že každý léčitel je podvodník. Jde nám o to, aby se poměry narovnaly,“ řekl Pfeiffer.

 

 

Podle Václava Hrabáka ze Společenství českých homeopatů ministerstvo nepředkládá žádná data o tom, že je regulace třeba. Návrh je podle něj šikanou. „Spíše lze nabýt dojmu, že se celý zákon připravuje kvůli odvysílání jednoho nekorektního televizního pořadu,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Dokument Obchod se zdravím, který ukazoval praktiky centra alternativní medicíny Aktip natočené i skrytou kamerou, odvysílala ČT letos v květnu.

 

Na fakta a mýty kolem šarlatánů se zaměřovaly i Blesk Zprávy. „Cílem je, aby léčitelé a poskytovatelé souvisejících podpůrných a doplňkových služeb měli za svou činnost odpovědnost a pacient byl tak maximálně chráněn. Zákon vzniká proto, abychom prostředí poskytovatelů různých nemedicínských metod zaměřených na lidské zdraví kultivovali a dali této oblasti bližší pravidla, “ řekla v květnu mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová pro Blesk Zprávy.

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) vidí v alternativní medicíně doplněk ke klasické medicíně, který v méně rozvinutých zemích hraje klíčovou roli. Státy by ji podle WHO měly integrovat do svých zdravotnických systémů za předpokladu, že budou schopny zajistit kontrolu bezpečnosti, účinnosti a kvality včetně regulace reklamy a kontroly vzdělávání. Podle WHO používá alternativní medicínu přes 100 milionů z přibližně 740 milionů Evropanů.

 

77fugas ( 20. prosince 2018 10:57 )

A co šarlatáni ve vládě?

abil ( 20. prosince 2018 10:51 )

Zajimalo by mne pojisteni pro lecitele na odpovednost za skodu. Vsude se pise, ze maji byt registrovani a zodpovedni, tak by meli byt i pojisteni. Na zapad od nas takove pojisteni mozne je. Necetla jsem, ze by byli lecitele nejak statne registrovani, jen u svych profesnich komor, a i tam je clenstvi sice zadouci, ale dobrovolne. Urcita kontrola a regulace sice potrebna je, ale smutne je to, ze tenhle hon na lecitele nastal po poradu o Aktipe, kterou ale vedla vystudovana profesionalka - lekarka. Takze kdo je pak vice nebezpecny?

horalysa ( 20. prosince 2018 10:23 )

Není léčitel, jako léčitel a není doktor, jako doktor. Máme odborníky, ale také šmejdy. Zlikvidovat vaše zdraví dokáže spolehlivě jak léčitel, tak i doktor.

hafblaf ( 20. prosince 2018 10:14 )

Dobrý léčitel je dobrý psycholog a pokud se "řídící jednotka" - mozek naladí na správnou frekvenci, může to mít velký přínos pro pacienta. Lékaři většinou nehledají příčinu, léčí důsledky. U nás je ve všem místo spolupráce rivalita, což je škoda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud