Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

„Vraťte nám pozemky!“ Lichtenštejnové hrozí Česku žalobou, psali i Babišovi

Autor: ČTK, bud - 
6. prosince 2018
13:08

Právní zástupci Nadace knížete z Lichtenštejna začali rozesílat českým státním institucím a státním podnikům předžalobní výzvy požadující vydání nemovitostí, které stát podle knížecí rodiny nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Nadace podle dnešního prohlášení vyčerpala všechny „možnosti dobré vůle“, jak přimět český stát k jednání o dosud neuzavřené minulosti. Pokud stát majetek do sedmi dnů nevydá, podá nadace spravující majetek rodu na český stát žaloby, uvedly ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN).

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu na základě Benešových dekretů. Nadace ale tvrdí, že byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve druhé světové válce neutrální. Považovat takového cizince za Němce kvůli konfiskaci jeho majetku je podle ní hrubým překrucováním historických faktů i českého a mezinárodního práva.

„Lichtenštejnská strana bude i přes případnou žalobu kdykoli ochotna s českou stranou jednat, a to jak na úrovni nadace, tak na úrovni vlády,“ uvedla nadace v prohlášení. Knížecí rod tvrdí, že zatím se mu s českou stranou nepodařilo domluvit na mimosoudním řešení letitých majetkových sporů. „Vzhledem k tomuto faktu a rovněž k lhůtě dané občanským zákoníkem České republiky se obávám, že budeme k žalobě donuceni,“ řekl pro HN dědičný princ Alois z Lichtenštejna, který vykonává funkci hlavy státu. Dodal, že rod v Česku podává žalobu poprvé.

O Benešovy dekrety prý nejde

„Naše kauza nemá co dělat s Benešovými dekrety, jak se tvrdí. My nezpochybňujeme Benešovy dekrety jako takové, ale jejich zneužití po druhé světové válce proti občanům Lichtenštejnska,“ řekl Alois Lichtenštejna s tím, že chápe, že dekrety jsou velmi složité téma.

Předžalobní výzvy Lichtenštejnů se týkají pouze nemovitostí, jejichž vlastníkem je nyní stát, nikoliv majetku krajů, obcí, univerzit, neziskových organizací nebo soukromých osob. Hodnota majetku, o jehož vydání Lichtenštejnové žádají, není vyčíslena, podle Hospodářských novin jde o zhruba 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Čeká se na Ústavní soud

Na části požadovaných pozemků hospodaří také firma Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten s rodem podle Aloise Lichtenštějna nekomunikuje. „Zaslali jsme dopis předsedovi vlády s návrhem na mimosoudní urovnání,“ řekl v HN. Babiš ale neodpověděl. „Na náš dopis reagovala ministryně financí s tím, že nejprve musí rozhodnout Ústavní soud v říčanské kauze.“

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vede s knížecím rodem nyní dva spory, a to o majetek u Říčan a u Plumova na Prostějovsku. Spor mezi českým státem a Nadací knížete z Lichtenštejna o vlastnictví 600 hektarů lesa v okolí středočeských Říčan od loňského roku leží u Ústavního soudu. Nadace podala ústavní stížnost poté, co neuspěla u Nejvyššího soudu (NS) s dovoláním proti rozhodnutí nižších instancí o nevydání pozemků.

Český stát a Lichtenštejnsko jsou země po staletí historicky spjaté. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, zejména na Moravě. Vlastnili tu rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Komunisté je považovali za kolaboranty

O značnou část majetku na území někdejšího Československa ale přišli v důsledku pozemkových reforem po první světové válce, zbylý majetek jim byl zkonfiskován po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Lichtenštejnové byli tehdejší mocí považováni za kolaboranty. Podle historiků jsou ale důkazy o jejich spolupráci s nacisty sporné.

Uplatnění dekretů na majetek Lichtenštejnů bylo příčinou vleklého sporu mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem. Oba státy proto navázaly diplomatické styky až v září 2009.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Sarto ( 3. října 2019 13:48 )

Češi nikdy prosperovat nemohli, protože celou dobu dělali jen podřadnou práci většinou na poli. Hodnoty u nás vytvářela jen tří a půl miliónová německy mluvící “ menšina” . Douč se a nežvaň kraviny, ty nevzdělanej blbe.

Sarto ( 3. října 2019 13:44 )

Nikoliv, pouze vše vrátit!!!

Sarto ( 3. října 2019 13:42 )

To nebude žádný problém, Lichtenštejnové, narozdíl od Čechů, mají ve všem pořádek.

Sarto ( 3. října 2019 13:39 )

Za kolaboranty je považují jen straničtí, zakomplexovaní nevzdělanci jako ty, co podstoupili pořádnou komunistickou masáž.

Sarto ( 3. října 2019 13:35 )

Okamžitě všechno vrátit. Majetky byly zabaveny na základě lži. Češi ani jeden z těch zámku ani nepostavili, ani nezaplatili. Postavili je německy mluvící architekti nebo Italové. Češi je zabavili na základě písemného záznamu lesníka - kníže mluví německy, což je na úrovni jako : tráva je zelená. S ničím jiným česká strana nedisponuje, jen se lží. Kníže byl se svojí židovskou manželkou v době tohoto lesníkova triviálního prohlášení mimo naši zemi. Nikdo nemůže zapsat národnost za někoho druhého. Češi musí ukradené vrátit a omluvit se za léta devastace Lichtenštejnského majetku!

Zobrazit celou diskusi