Televize i světlo ovládané dechem. Nový pomocník má usnadnit život postiženým

 • Autor: Andrea Ulagová - 
  5. 12. 2018
  05:30

  Už před lety vyvinul Petr Uličný počítačovou myš ovládanou ústy, která usnadnila život mnoha lidem po celkové ztrátě hybnosti těla. Nyní přišel s další pomocí v podobě umělé inteligence, která pomůže zdravotně postiženým ovládat například televizi nebo světlo dechem či hlasem. Heřman Wolf je vozíčkář, který sám navrhl pro vozíčkáře trenažér s rozšířenou realitou, který může být i psychickou motivací vrátit se zpět do života. Neslyšící Jan Wirth navrhl pro sluchově postižené unikátní online platformu, která jim usnadní cestování. Všechny spojuje touha usnadnit každodenní život lidem se zdravotním postižením.

 • 1.Úraz míchy má v Česku až 300 lidí ročně

  Podle České asociace paraplegiků utrpí v Česku úraz míchy 250 až 300 lidí ročně. Pro úspěšné vyrovnání se s postižením je nezbytné zůstat v kontaktu s blízkými a navázat co nejvíce na svůj předchozí život. Pomoci by jim mohly právě technologické a IT novinky. Ty představí v březnu roku 2019 konference INSPO 2019, která se uskuteční v Kongresovém centru v Praze.

  Některé novinky, které umožní postiženým vychutnat si na vlastní kůži i zážitky, které by jim jinak zůstaly odepřeny, byly představeny už nyní. Novinkou v Česku je třeba oční komunikátor pro zcela ochrnuté nebo online platforma, která pomocí videí se znakujícími průvodci přiblíží turistické atrakce z celého světa.

  Heřman Wolf představuje handbike pro vozíčkáře.Heřman Wolf představuje handbike pro vozíčkáře. | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

 • 2.Umělá inteligence zvládne vyjádřit i pocity pacienta

  Petr Uličný ze společnosti Benetronic před lety vyvinul počítačovou ústní myš, která usnadnila život lidem, kteří zcela přišli o hybnost celého těla. „Ústních myší je v Česku odhadem několik desítek a možná i víc než stovka, řekl již dříve Jaroslav Winter z BMI sdružení, které se zaměřuje na využití internetu pro lidi se specifickými potřebami. Zařízení stojí kolem 120 tisíc korun. Většinou ho postiženým zaplatí různé nadace. Pojišťovny tyto pomůcky nehradí.

  Nyní Petr a jeho společnost představili Chytrou asistenci – technické řešení využívající umělou inteligenci. Těmi společnost vybaví kompenzační pomůcky, jako je např. právě ústní myš.

  Stačí, když někdo pomůže handicapovaným vyfotit věci, které chtějí ovládat. Může jít třeba o televizi, větrák, světlo, topení či další zařízení v domácnosti.

  Petr Uličný představuje Chytrou asistenci.Petr Uličný představuje Chytrou asistenci. | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

  „Jednou či dvěma fotografiemi jsme schopni nastavit kompenzační pomůcku tak, aby klient mohl zařízení ovládat způsobem, který mu nejlépe vyhovuje,“ řekl Uličný pro Blesk Zprávy. „Může využít ovládání dechem, dotykem, pohybem ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů,“ popsal expert, který by rád vyvinul aplikaci, kterou půjde ovládat myšlenkami.

  „Nejdůležitější je ale, aby se posunulo lékařství a zdravotnictví, aby lidem se specifickými potřebami byla k dispozici pomoc hlavně po té zdravotní stránce,“ nastínil Uličný Blesk Zprávám.

  Podívejte se, jak funguje Chytrá asistence, pomocí které může pacient i říct, že mu je smutno, případně zapnout si rádio: 

  Video Petr Uličný představuje Chytrou asistenci. - Andrea Ulagová

 • 3.Handbike vrací chuť do života

  Heřman Wolf, předseda organizace Cesta za snem, před rokem vymyslel Handbike trenažér s rozšířenou realitou. Jeho jedinečnou vlastností je promítání reálné odezvy jezdce na skutečné trati. Přístroj umožňuje pohybovou aktivitu zábavnou formou i pro lidi, kteří by jinak sportovat nemohli. Zároveň je doporučován pro domácí sebeterapii.

  Handbike trenažér s rozšířenou realitouHandbike trenažér s rozšířenou realitou | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

  „Člověk, který se objeví po nějakém úrazu v rehabilitačním centru, je na tom velmi špatně psychicky a potřebuje motivaci k tomu, aby vyšel znovu z té křižovatky nového života a sport je dobrej nástroj k tomu, že vidí výsledky, posunuje se, může se za něčím jít a zlepšuje mu to fyzickou kondici a zároveň i psychickou,“ vysvětlil Tomáš Pchálek, jednatel organizace Cesta za snem.

  Trenažér dokáže propojit lidi po celém světě, kteří tak mohou spolu závodit. Na příští rok pak vozíčkáři připravují nový trenažér na pádlování.

  Podívejte se, jak funguje trenažér s rozšířenou realitou:

  Video Tomáš Pchálek z organizace Cesta za snem popisuje handbike. - Andrea Ulagová

 • 4.Průvodce pro neslyšící

  Jan Wirth je neslyšící, který spolu se svým týmem vyvinul unikátní platformu DeafTravel, jež nabízí cestovatelská videa v českém znakovém jazyce i mezinárodním znakovém systému, kterému rozumí většina neslyšících na světě. Pomocí interaktivní mapy můžete cestovat kolem světa a objevovat zajímavá místa, která třeba jednou skutečně navštívíte.

  Jan Wirth představuje unikátní cestovatelkou platformu pro neslyšící.Jan Wirth představuje unikátní cestovatelkou platformu pro neslyšící. | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

  Jak vysvětlil Jan Wirth, neslyšící mají často potíže nejen se sluchem, ale i s porozuměním psanému textu, protože se zakládá na mluvené řeči.

  Podívejte se, s jakými problémy se mohou neslyšící setkat během návštěvy Pražského hradu:

  Video Průvodce pro neslyšící (s titulky) - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

 • 5.Oční komunikátor snímá pohyby očí

  Český terapeutický prostředek slouží k ovládání PC a dalších přístrojů. Senzor snímá pohyby očí, čímž ovládá počítačová zařízení, terapeutické hry, mnohé prvky v domácnosti či podporuje alternativní komunikaci. Oční komunikátor je ideální zařízení ke zlepšení kvality života pro lidi po ochrnutí celého těla nebo po ztrátě schopnosti mluvit.

  Představení Očního komunikátoruPředstavení Očního komunikátoru | Blesk:Michal Protivanský/CNC Michal Protivansky/CNC

 • 6.Samobalanční vozík

  Revoluční vozík je postaven na moderní samobalanční technologii, kterou používají známé osobní transportéry Segway a Ninebot. Díky této unikátní technologii jezdí jen na dvou kolech. Bez problémů tak překonává i ty nejnáročnější terény, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže.

  Snadno se ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce. Výborně manévruje v úzkých prostorech i v exteriéru. Vhodný je především pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s RS, DMO, ALS a jinými onemocněními omezujícími pohyb.

  Vozík FreeeVozík Freee | www.paratec.cz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud