Kdo zmizí z ministerstev a půjde na „pracák“? Vláda škrtla 860 míst ve státní správě

Autor: ČTK, nkov - 
29. listopadu 2018
10:13

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží přibližně o 860. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Na čtvrtečním zasedání to v rámci tzv. systemizace pracovních míst schválila vláda, řekl novinářům náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Ten ve čtvrtek také oznámil rezignaci státního tajemníka ministerstva průmyslu a obchodu Roberta Szurmana (60). 

„Výsledkem je celková redukce o zhruba 860 míst, logicky se promítá i do změny struktury dotčených úřadů,“ uvedl Postránecký. Většina rušených míst je řadových, změny se ale dotknou i některých vedoucích či náměstků. Největší změny čekají podle Postráneckého ministerstvo spravedlnosti, náměstků se dotknou i na zemědělství či obraně. Naopak kvůli blížícímu se sčítání lidu posílí Český statistický úřad.

Na ministerstvu spravedlnosti nyní působí čtyři náměstci, kteří pod sebou mají sekci justiční a legislativní, sekci trestní politiky, sekci mezinárodní a ústavněprávní a sekci ekonomickou. Od příštího roku jeden náměstek ubude, zbývajícím se oblasti jejich působení upraví.

Na ministerstvu obrany se kvůli systematizaci změní struktura služebních míst. Zanikne zejména právní sekce, čímž by měl ubýt i post náměstka, v jehož působnosti je. O náměstka přijde i resort zemědělství. Celkově zbude na státních úřadech 77.812 míst.

Změny podle Postráneckého logicky přinesou úspory, s dotazem na jejich vyčíslení odkázal na státní rozpočet. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) pak rozpočet počítá se zrušením celkem 1300 míst na státních úřadech a úsporou 3,4 miliardy korun. „Obecně je dobrá zpráva, že snižujeme počty úředníků, původní cíl byl ambicioznější. Vy víte, že v návrhu státního rozpočtu se počítá se snížením o nějakých 1300, to jsou věci, které ještě v průběhu roku budeme dotahovat,“ řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na dnešním jednání vlády podle Postráneckého navrhl změnu materiálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv se vytvoří šest nových míst, dalších osm vznikne díky vnitřním přesunům v rámci ústavu.

Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv se vytvoří šest nových míst, dalších osm vznikne díky vnitřním přesunům v rámci ústavu.

Poslední výraznější změny provedl loni před koncem roku první kabinet Andreje Babiše (ANO) složený z ministrů ANO, který nezískal důvěru. Za zrušení 14 sekcí, 23 služebních a 50 pracovních míst na ministerstvech a úřadu vlády si vysloužil kritiku opozice. Několik dalších menších změn schválila vláda v průběhu letošního roku.

Roky růstu

Postránecký uvedl, že změny jsou největší od roku 2015, kdy se začal aplikovat současný zákon. „Proti stávajícímu stavu je to první takovýto výrazný krok,“ konstatoval. Ve srovnání s celkovým počtem systemizovaných míst jsou však přesto změny poměrně malé. „Relativně nejvíc se dotknou ministerstva spravedlnosti, jsou ale i případy, kdy dochází k navýšení počtu systemizovaných míst,“ dodal.

Podle služebního zákona smí kabinet tak rozsáhlé změny provádět jen k 1. lednu. Od roku 2015 počet míst ve státní správě každoročně stoupal. Za čtyři roky vzrostl podle zprávy ministerstva vnitra zhruba o 3200. Letos v lednu tak bylo na ministerstvech a v ústředních správních úřadech přes 78.500 systemizovaných míst. Snížení počtu míst neznamená, že stejný počet lidí službu opustí, dvě třetiny z postů jsou neobsazené.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ve čtvrtek novinářům řekla, že opatření se týká 119 míst v jejím resortu a v podřízených organizacích. „Využili jsme to ke zefektivnění fungování našeho úřadu, spojujeme nějaké sekce, posilujeme sekci fondů EU o problematiku EU," uvedla.

Zemědělství podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) slučuje dvě sekce, změny se dotknou řádově 70 lidí. „Bude o jednoho náměstka míň, vytváříme si prostor, abychom mohli do budoucna udělat náměstka pro EU,“ uvedl.

Odchod tajemníka

Ze své funkce státního tajemníka odejde na konci roku Robert Szurman. Jeho rezignaci schválila vláda. 

Novinářům to potvrdil náměstek ministra vnitra pro státní službu Postránecký. V rámci ministerstva bude Szurman působit i nadále jako ředitel Fyzikálně technického zkušebního ústavu v Ostravě, informoval už ve středu úřad.

Nový státní tajemník ministerstva bude jmenován na základě výsledků výběrového řízení.

Szurman na ministerstvu působil od září 2005, do funkce státního tajemníka byl jmenován na začátku platnosti zákona o státní službě 30. dubna 2015. Do roku 2005 byl ústředním ředitelem na Ústředním finančním a daňovém ředitelství ministerstva financí. Poté působil mimo jiné jako náměstek ministra průmyslu a obchodu a řídil sekci vnitřního obchodu a transformace podniků.

Video Babiš: „Je to neetická krize, která zneužívá mého nemocného syna“ - Poslanecké sněmovna

kalina107 ( 29. listopadu 2018 11:21 )

Komu tady chcou namluvit něco o "pracáku" ? Ani jeden nepůjde na ten pracák , nýbrž se jenom vymění cedulky na dveřích a funkce se budou jmenovat jinak . Až budou lidi vidět , že šli úředníci do výroby jako za komunistů , tak teprve můžou něco tvrdit . Přestávám tady tou zprávou věřit vládě A. Babiše .

asijo ( 29. listopadu 2018 11:13 )

860 vyškrtkla a dvojnásobek přijme.

Taurus70 ( 29. listopadu 2018 11:08 )

Vyhazet 60% uredniku ,spolecnosti nic neprinasi pouze vycerpavaji system at makaji jsou jak prasata na krmniku!😈

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud