Zoufalé nemocnice platí desetitisíce za „verbování“ sestřiček. Ty dál mizí do ciziny

Autor: Nikola Forejtová - 
12. listopadu 2018
05:37

Zdravotní sestry z České republiky dál odcházejí do zahraničí, zejména do Německa a do Rakouska. Situace v tuzemsku se sice oproti loňskému roku mírně zlepšila, nemocnice a lůžková zařízení ale stále postrádají kvalifikovaný personál. „Fyzicky prostě nejsou. A když k nám přijdou, nemohou kolikrát ani pacientovi bez asistence poskytnout intravenózní injekci, a to i po čtyřech letech náročného studia,“ uvedla pro Blesk Zprávy jedna ze sester v pražské motolské nemocnici.

„V nemocnicích dokonce zavedli odměny za to, když přitáhneme sestru do práce a vydrží tam alespoň rok. Jedná se o několik desítek tisíc korun za jednoho člověka,“ prozradila sestřička, která raději zůstává v anonymitě. „Občas se přetěžujeme sami. Bez přesčasů není dost peněz, tak jsme si zvykli pracovat pořád,“ dodáváVýsledkem podle ní je, že si sestry čím dál častěji hledají zaměstnání v méně náročných oborech.

„Uvážíme-li, že populace stárne a v budoucnu bude potřebovat stále více péče, jedná se o velmi nebezpečný trend,“ vyjádřila se k problému Veronika Di Cara z prezidia České asociace sester (ČAS). 

O udržení sester v oboru bojuje i ministerstvo zdravotnictví. „Ministr Adam Vojtěch ustanovil pracovní skupinu, která hledá nástroje jak situaci stabilizovat. Jedním z opatření by mohlo být zavedení výsluhových rent, které by byly motivací nejen pro vstup do oboru, ale také pro to, aby v něm sestry přetrvaly,“ uvedla pro Blesk Zprávy Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví.

Snaha se zatím míjí účinkem

Začátkem roku 2018 se zvedly platy sester o asi dvanáct procent, to je ale ve srovnání s Německem pořád žalostně málo. Sestřička u nás si vydělá kolem 25 tisíc korun, u sousedů je to v přepočtu kolem 80 tisíc.

„Nedostatek sester je nutno řešit systémově. Mimo zlepšení platu je nutné zabývat se zlepšením sociálních a pracovních podmínek,“ říká Štěpanyová. „Apelujeme na managementy jednotlivých poskytovatelů zdravotních služeb, aby řešily problémy v intrapersonálních vztazích, umožňovaly úpravu pracovní doby, zřizovaly školky atd.,“ dodala mluvčí zdravotního resortu.

Dalším zásahem je i změna ve výuce, tzv. 4+1. Zdravotním sestrám by nově měla stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Model má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Především Německo a Rakousko se ale nadále těší oblibě Čechů, kteří tam utíkají za lepším platem i za lepší pracovní dobou. Přetíženost v tuzemských nemocnicích pak vede ke zhoršování služeb a lůžková zařízení nemohou přijímat nové pacienty, jelikož se o ně nemá kdo postarat. Podle průzkumu, který v květnu udělala Česká televize, chybí v České republice od dvou až do tří tisíc sestřiček. Nejhůře dopadl Ústecký kraj.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bilakonvalinka ( 12. listopadu 2018 11:12 )

Bohužel zničili to, co fungovalo !!!!! Nám stačila 4letá Vzš a po nástupu jsme byly pod dohledem vrchní sestry a primáře 1/2 roku, pak jsme mohly aplikovat i.v. inj. Taky v té době opravdu pracovaly i staniční sestry u pacienta - dělali, když bylo potřeba vše, co sestra. Dnes ??? ...staniční sestra vidí pacienta jen o vizitě a pak při vybírání poplatků .Vše okolo pacientů je na zdrav. sestře. Ta se nemůže přitom ani spolehnout na sanitárky, kterým "stačí rychlokurs" a mohou pracovat ve zdravotnictví ?!

zadnice ( 12. listopadu 2018 10:02 )

Však "politici" opět něco "vymyslí" čím sestry a doktory ještě více poženou do ciziny!

anna1234 ( 12. listopadu 2018 09:24 )

.. ale vystudovat tu zadarmo jim nevadí, že?

spliny ( 12. listopadu 2018 09:05 )

Dokud mocnými v rozkradeném Česku nebudou platy jako u sousedů německých tak češi pracovat za českou almužnu nebudou. A je to dobře!!!!!!! Sobě politici syslují a ještě chtějí přidat a na lidi s.e.r.o.ru!! Proč se němci mají i rakušáci a češi néééé???? Protože se od r.1989 začalo rozkrádat a dělat obrovské finanční podvody!!!!

hejhej ( 12. listopadu 2018 08:41 )

Vlády po r.1989 úplně zdevastovaly zdravotnické školství !!!!! Jednak na školách učí nějaké Mgr, které pro své studium o pacientech nic nevědí( kdysi přednášeo odborné předněty lékaři) , pouze s knížek a pak ti,co zavedli povinné studium na VŠ. Výmluva, že jde vše ku předu a náročné povolání na přístroje a bla, bla, bla. Od toho je škola,pokud tam jsou odborníci, aby studenty naučili.Degradovali maturantky na nějaké asistenty, aby pracovaly pod dohledem. Výsledek se dostavil - nejsou sestry a nebudou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud