Smrt a nemoc potká Čechy dřív než jiné Evropany. Dva kraje jsou na tom zle
Češi umírají dříve než velká část Evropy. A v porovnání se Západem navíc delší část života churaví. Experti z Eurostatu vytvořili analýzu srovnávající délky dožití v jednotlivých regionech Evropy, Česko z ní nevychází zrovna příznivě. Například Karlovarsko a Ústecko se nachází v dolní desetině všech regionů a lidé se tady dožijí v průměru „jen“ 77 let. Oproti tomu v nejpříznivějším okolí Madridu je naděje na dožití o celých osm let vyšší.
Statistici za účelem evropského srovnání sloučili některé kraje, takže například Karlovarský a Ústecký kraj tvoří dohromady region Severozápad, podobě jako při čerpání dotací. Právě ten dopadl z celého Česka nejhůře a podobně špatně si vede i v celoevropském srovnání. V délce dožití se nachází v dolních deseti procentech všech regionů, kterých je v EU více než 400. Zdejší obyvatelé se v průměru dožívají 77,2 roku.
Příliš dobře na tom nejsou ale ani další regiony Česka, v žebříčku propadají hlavně Moravskoslezský kraj (78 let) a střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj), kde je věk dožití 78,8 let. A dokonce ani „nejúspěšnější“ Praha se s věkem 80,6 let nedostala do horní poloviny evropských regionů.
Život prodlužují ryby, mořské plody a méně stresu
Vůbec nejhůře jsou na tom bulharské regiony, naopak nejdéle žijí lidé v částech Španělska, Itálie a Švýcarska. Velká analýza zároveň dobře ukazuje, že obyvatelé západní a severní Evropy jsou na tom v porovnání s východní Evropou mnohem lépe a běžně se dožívají o několik let více. Důvodů pro to je hned několik, zásadní roli ale hraje vyspělejší ekonomika, lepší životní prostředí i způsob života.
„Dlouhodobě jsou to ekonomické faktory, protože lidé už v dobách před rokem 1989 měli vyšší životní úroveň. To se odráží ve financích a možnosti koupit si kvalitnější stravu nebo třeba vitaminy,“ řekla pro Blesk Zprávy Dana Hübelová, vedoucí Ústavu demografie a aplikované statistiky na brněnské Mendelově univerzitě.
Podle odbornice hraje roli také dodržování zdravého životního stylu, což ale o Česku moc neplatí. „Ten v případě Česka není příliš oblíbený, ať už si vezmeme velké množství vypitého alkoholu, způsob stravování a podobně. Naopak ve státech jižní Evropy hraje pozitivní roli to, že strava, tedy velký podíl ryb, mořských plodů, i celkově poklidnější způsob života přináší menší stres,“ vysvětlila Hübelová.
Doba zdravého života stagnuje
Česko a další země východní Evropy na celé čáře prohrávají i v tom, jak dlouho lidé žijí ve zdraví. A zatímco na Západě tato doba roste, v Česku stagnuje. „Délka života od narození do smrti se lineárně prodlužuje, ale u nás roste jen délka života v nemoci. Od 60. let minulého století máme stejnou délku ve zdraví, ale více času trávíme nemocemi, v nemocnicích nebo pečovatelských domech. Třeba Švédsko je na tom v porovnání života o mnoho lépe,“ řekla demografka.
Proč se liší regiony v Česku?
Rozdíly panují i mezi jednotlivými částmi Česka. Třeba v Praze běžně žijí lidé až o tři a půl roků déle než na severu Moravy. „Roli hraje ekonomická situace regionů, třeba míra nezaměstnanosti se ukazuje jako jeden z faktorů. Výrazným faktorem je také dosažená úroveň vzdělání. Vzdělanější lidé chodí častěji na preventivní prohlídky a více dbají o své zdraví. A právě na severozápadě nebo severovýchodě Česka je vzdělanostní struktura o něco nižší,“ říká demografka Hübelová
Odbornice dodává, že roli hraje i kvalita zdravotní péče a životní prostředí. „Typicky Ostravsko nebo Karvinsko nebo část západních Čech má horší kvalitou ovzduší a to se projevuje vyšší nemocností,“ zmínila.
Nejkratší doba dožití
- Region Severozapaden v Bulharsku (73,3 roku)
- Severní a jihovýchodní Bulharsko (74,2 roku)
- Region Severen Tsentralen v Bulharsku (74,2 roku)
Nejdelší doba dožití
- Madrid a jeho okolí, Španělsko (85,2 roku)
- Švýcarský region Ticino (85 let)
- Italská provincie Trento (84,3 roku)
Takto se liší Česko
- Severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj): 77,2 roku
- Moravskoslezsko (Moravskoslezský kraj): 78 roku
- Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj): 78,8 roku
- Střední Čechy (Středočeský kraj): 79,2 roku
- Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj): 79,3 roku
- Severovýchod (Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj): 79,6 roku
- Jihovýchod (Vysočina a Jihomoravský kraj): 79,9 roku
- Praha: 80,6 roku
Nakonec dostanete přesně to co si pějete: https://goo.gl/iKiiV3 Je libo rakovina? Je libo mozková mrtvice? Blesk? AHA? Co asi dostanete když řešíte pí..oviny, žijete jako hovada a čtete toto?