Rakovina zabije 27 tisíc Čechů ročně. Proč jinde v Evropě umírají méně?

Autor: bud - 
22. února 2018
07:14

Rakovina v Česku každý rok zabije přibližně 27 tisíc lidí, přesněji 12 tisíc žen a 15 tisíc mužů. Tato čísla jsou sice mírně nižší než před 10 lety, v porovnání s ostatními zeměmi EU ale spíše pokulháváme – v 16 zemích totiž při přepočtu na obyvatelstvo umírá méně lidí. Podle Bruselu máme rezervy hlavně v léčbě rakoviny tlustého střeva nebo prsu a v prevenci.

Lidé žijící v Německu mají v porovnání s Čechy větší šanci, že neonemocní rakovinou, nebo že se z ní alespoň vyléčí. Vyplývá to alespoň ze studie „Zdravotní stav populace v EU“, kterou loni publikovala Evropská komise, podle níž je situace nejvážnější hlavně u dvou typů nádorů.

„Míra přežití pacientů s rakovinou tlustého střeva v Česku je přibližně 56 %, což je téměř o devět procentních bodů méně než v Německu,“ píše se například ve studii. Horších výsledků ve srovnání s vyspělými zeměmi dosahujeme také u rakoviny prsu a dalších onemocnění. Problémem je například velmi nízká účast obyvatel na screeningu.

Video Eliška prodělala jako dítě rakovinu: Horší vzpomínky jsem vytěsnila z hlavy - Andrea Ulagová, Blesk Zprávy

Brusel: Zaveďte více screeningů

Euroúředníci proto české zdravotnictví nabádají, aby rozšířilo screeningové programy zaměřené na rakovinu děložního čípku, prsu a tlustého střeva a konečníku. Naopak chválí tuzemské nemocnice třeba za léčbu rakoviny plic, která je  v porovnání s ostatními státy srovnatelně úspěšná.

Nepříznivě vychází Česko i z čistě statistického srovnání všech zemí EU. Podle čísel Eurostatu je hned v 16 zemích úmrtnost na rakovinu při přepočtu na 100 tisíc obyvatel nižší než v Česku. V případě úmrtí mužů a lidí nad 65 let nás předhání dokonce 18 států. Hůře jsou na tom například lidé v Dánsku, Chorvatsku, Maďarsku nebo na Slovensku, kde je relativní úmrtnost dokonce druhá nejvyšší.

Přibývají onkologická centra

Ministerstvo zdravotnictví rezervy v léčbě rakoviny připouští, zároveň ale dodává, že v poslední době se velmi rychle vyvíjí. „Dříve jsme neměli odborná léčebná centra pro péči o onkologické pacienty. A nyní se v rámci koncentrace do těchto center kvalita léčby onkologických onemocnění nepochybně zlepšuje,“ řekl pro Blesk Roman Prymula, náměstek resortu pro zdravotní péči. Dodává ale, že se léčba rakoviny musí zlepšit.

FAKTA: Rakovina v Česku

  • 94 462 lidí onemocnělo rakovinou
  • 27 407 lidí na rakovinu zemřelo
  • Rakovina plic zabíjí nejčastěji, umřelo na ni 5249 lidí
  • 1800 úmrtí na rakovinu ubylo při srovnání s rokem 2004

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

thyronx ( 3. listopadu 2018 16:08 )

když se TELE zadluží, tak je to jen JEHO vina. Jsem bohatý a bohatým zůstávám a je to jen proto, že mám mozek a používám ho. Multimili.

thyronx ( 3. listopadu 2018 16:05 )

i takové nesmysly se občas objeví

thyronx ( 3. listopadu 2018 16:02 )

rakoviny jsem měl a už 8 let nemám. Žiji v USA. Lidé v Čechách hodně kouří, užívají alkoholu a drog, nemají činnost, jedí uzeniny a mnoho cukru, to samozřejmě zvedá výskyt civilizačních chorob. Proto se nedožívají vysokého věku. Též nakupování laciných potravin kazí až neskutečně vaše zdraví. A ten trend je stále stejný.

vendulala ( 3. listopadu 2018 10:42 )

Ne nadarmo se říká,že rakovina je "kyselá smrt". Okyselujícími faktory organismu je strava /ta nezdravá/,stres,kouření,alkohol,chemoterapie,chemické léky atd.Takže léčit rakovinu chemoterapií je logicky nesmysl.

anka ( 22. února 2018 14:02 )

- koureni, alkohol, lidi jeji hodne a nezdrave, malo pohybu, hodne zavisti, neznalost jak venitlovat stress......proto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud