Místo pokuty napomenutí. Za spálení rudých trenek padl nejnižší trest

Autor: ČTK - 
3. října 2018
14:58

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila napomenutí kvůli spálení červených trenýrek na Pražském hradě. Informaci serveru iRozhlas.cz potvrdila ČTK mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Proti komu inspekce řízení vedla, nesdělila. V polovině června nechal trenýrky spálit prezident Miloš Zeman. Nyní běží zákonná lhůta 15 dnů, do kdy se subjekt může proti rozhodnutí odvolat.

Inspekce podle Nastoupilové evidovala dva podněty na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi: jeden byl v červnu doručen na ředitelství ČIŽP a druhý na Oblastní inspektorát ČIŽP v Praze. V srpnu zahájila přestupkové řízení. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy potvrdil, že o šetření byl Hrad informován. Blíže se ale k záležitosti zástupci Hradu nevyjádřili. Napomenutí byla nejnižší sazba, která v řízení hrozila.

Zemanův mluvčí dnes ČTK sdělil, že dokud se s dokumentem neseznámí, nebude poskytovat žádný komentář.

Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Zeman v červnu uvedl, že jeho kancelář získala trenýrky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. Podotkl, že čas spodního prádla v politice skončil. Hradní hasiči v plném hasičském vybavení poté trenýrky položili na ohniště a spálili. Akce se uskutečnila u rybníka v Lumbeho zahradě v areálu Hradu.

Video Estráda na Hradě: Zeman spálil červené trenky a vysmál se novinářům. - ČTK, Blesk TV

liskabystrouska ( 4. října 2018 09:31 )

je to humus c....e.la komunita na hrade

willi48 ( 4. října 2018 09:17 )

Pro mnohé, zvl. pražskou kavárnu, určitě velké zklamání. Zemana s Ovčáčkem se patřilo zastřelit. Ovšem pohoršení nad koncem této "aféry" je pochopitelné. Ironie totiž není určení pro blbce.

prasatkopepicek ( 3. října 2018 15:50 )

Asi proto Eman kupuje ten pozemek - aby mel kde palit pokadene trenky. Chudaci sousedi...

zemanbures ( 3. října 2018 15:38 )

Těm dvěma hasičům se divím, že při šaškárně Zemanovi asistovali. Měli ho nechat své znečištěné trenýrky zapálit samotného. Ale to by vlastně nešlo, musel by se ohnout a to by mohl nastat malér.

luxardo ( 3. října 2018 15:26 )

Svěrák, Štěpánová, Hrušínký a spol se těšili na veřejou popravu upálením,äle památkáři to zatrhli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud