Zeman s rudými trenkami spálil Česku až dva miliony, galeristé lomí rukama

Autor: bud - 
15. června 2018
23:05

Červené trenky, které ve čtvrtek teatrálně spálil prezident Miloš Zeman, mohly mít podle odhadů hodnotu až dva miliony korun. Shodli se na tom experti a galeristé, které oslovil server iDnes.cz. Podobná díla totiž mají svou určitou společensko-historickou hodnotu a politický podtext, což mnozí lidé dokážou finančně ocenit.

Červené trenky, které v minulosti vyvěsila na Hrad skupina Ztohoven, měly svou hodnotu až v řádu statisíců korun. Takový názor mají někteří experti pohybující se v oblasti umění.

„Je těžké určit přesnou částku, český trh se pohybuje někde jinde než ty zahraniční. Dovedu si ale představit, že by se v aukci mohly trenýrky prodat až za dva miliony korun. Pro některé galerie by to byl velmi zajímavý obchodní i kulturní artikl,“ uvedl pro iDnes.cz Jiří Švestka, umělec a majitel Jiri Svestka Gallery.

Sám vnímá trenýrky za významný artefakt, a to zvláště kvůli jejich politickému podtextu. „Umělecká díla žijí vlastním životem a život těchto trenýrek spočívá v tom, že byly vyvěšeny na Hradě, proběhl o ně soud a aktéři byli nějakým způsobem odsouzeni. Tímto příběhem získává artefakt na hodnotě,“ dodal galerista.

Hranice umění a aktivismu

Stejný názor má také Alexandra Špoková z investičního fondu zaměřeného na umělecká díla Pro Arte. „Členové skupiny Ztohoven se pohybují na hranici umění a aktivismu, proto by cena odrážela nejen estetickou, ale především společensko-historickou hodnotu předmětu,“ uvedla s tím, že hodnota podobných děl se počítá v desítkách až stovkách tisíc, trenýrky by ale mohly mít mnohem vyšší.

Video Estráda na Hradě: Zeman spálil červené trenky a vysmál se novinářům - ČTK, Blesk TV

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si nemyslí, že měly být trenky prodávány nebo vystavovány jako umělecké. „Předmět, kterým byl k radosti novinářů znesvěcen Hrad, sídlo českých králů, československých a českých prezidentů, si zasloužil jediný osud. Ten, který ho potkal v zahradě Lumbeho vily,“ odpověděl Ovčáček serveru na dotaz, proč se Hrad nepokusil trenýrky zpeněžit.

Hrad trenky získal zadarmo

Trenky získala kancelář prezidenta republika zdarma od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ÚZSVM, který má předměty propadlé státu na starosti. Jde například o věci z trestných nebo přestupkových činů. Úřad takové věci bezplatně nabízí státním institucím, které je mohou dále využít, nebo je prodává v aukci. Hrad se o trenky aktivně přihlásil.

salto ( 17. června 2018 18:05 )

Tak si je měla ta "umělecká fronta" koupit, když je to taková vzácnost, ale za svoje a né z dotací a grantů

kalina107 ( 17. června 2018 09:28 )

Myslím , že ten umělecký výtvor podhodnotili . I sto milionů by bylo málo . Už jenom to , že se odkopali demagogičtí hňupově z řad politiků . Je třeba si je zapamatovat a ve velbách je řádně odměnit .

flesch2z ( 17. června 2018 09:06 )

Tak si jebloši zajděte pro popel, možná bude mít větší cenu.

zeleny.ropak ( 16. června 2018 15:03 )

Určitě! Ne za dva melouny, ale za deset. At´se nám ta umělecká fronta pěkně prohne. Když je někdo vůl, nač ho přesvědčovat o opaku.

dingus ( 16. června 2018 13:45 )

já bych je vydražil

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud