Sobota 28. května 2022
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kuchařky v Praze mají dostat přidáno. Ve školních jídelnách je jich málo

Autor: peb, ČTK - 
1. října 2018
14:55

Kuchařky ve školních jídelnách by v Praze v příštím roce mohly dostat přidáno od magistrátu. Pražská radní pro školství Irena Ropková (ČSSD) chce navrhnout, aby se příspěvek pro ně v rozpočtu hlavního města zvýšil o 100 milionů korun. Letos činí 600 milionů korun. Ropková to řekla v pondělí na tiskové konferenci po zasedání pražského středoškolského sněmu.

Pražské školy se potýkají s nedostatkem kuchařek. Ropková už dříve uvedla, že se Praha pokouší problém řešit praxemi na gastronomických školách, s ohledem na nízké mzdy se však nedaří do školního stravování nalákat dostatek personálu. Pro příští rok proto navrhuje zvýšit příspěvek magistrátu pro zaměstnance ve školních jídelnách z 600 milionů na 700 milionů korun. Jejich platy by tak podle ní mohly vzrůst o několik tisíc korun měsíčně.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí brala loni polovina vedoucích školních jídelen méně než 23 781 korun. Hrubý nástupní plat pracovníků v kuchyni činí 13 800 korun měsíčně, řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. Průměrná mzda v ČR byla loni 29 504 korun hrubého měsíčně.

S růstem platů nepedagogických pracovníků ve školství počítá i návrh státního rozpočtu pro příští rok, který schválila vláda. Podle něj by se měly navýšit o deset procent. Cílem ministerstva školství je, aby nepedagogové v roce 2021 dostávaly průměrně kolem 22 700 korun měsíčně.

ja-stana ( 1. října 2018 16:07 )

Však ony škodné nejsou. Vidím jak chodí od nás ze školní jídelny obložené taškama s jídlem do aut.

istyl ( 1. října 2018 15:15 )

divim se, ze vubec nekdo jeste vari...kdyby bylo po mym, museli by jste si nosit z domova kastrulky, nebo jist bagety od benzinky...a nebo : poradne zaplatit...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa