Zemřel propagátor kosmonautiky v Česku. Spisovatel Toufar podlehl těžké nemoci

Autor: peb, ČTK - 
26. září 2018
19:45

Ve věku 70 let ve středu po těžké nemoci zemřel propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar. Informoval o tom web Aktuálně.cz. Toufar psal především literaturu faktu, napsal i několik prací science-fiction a několik desítek populárně naučných prací. Svými články zpopularizoval kosmonautiku v Česku. V roce 1997 obdržel literární Cenu Egona Erwina Kische za knihu Smrt číhá mezi hvězdami.

Toufar podle serveru v roce 1969 napsal například největší počet článků v různých československých časopisech, v nichž popularizoval americký vesmírný program Apollo a hlavně historický let sondy Apollo 11 k Měsíci.

V 70. letech se stal jako velmi mladý právník a publicista členem Mezinárodního institutu kosmického práva (IISL) při Mezinárodní astronautické federaci.

Od poloviny 80. let spolupracoval s Československou, později Českou televizí na popularizaci a komentování řady kosmonautických událostí. Byl také šéfredaktorem týdeníku Signál, pracoval ve vydavatelství Ringier či v nakladatelství Integra.

Toufar působil jako aktivní účastník některých experimentů spjatých s kosmickým výzkumem, například zkoumání sociální izolace a senzorické deprivace skupiny výzkumníků. Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti v mezinárodním experimentu Mars 500, který měl připravit posádku na dlouhý let k rudé planetě.

tomik007 ( 26. září 2018 20:25 )

SKODA HO - sympatickej dedek

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud