Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Idiotský prezident! Danny DeVito se pustil do Donalda Trumpa

Autor: ČTK - 
23. září 2018
08:36

Americký herec Danny DeVito dostal v noci na neděli čestnou cenu na mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastiánu. Ocenění věnoval tento herec a režisér italského původu všem divákům, kteří chodí do kin. Při převzetí ceny na festivalu, který v San Sebastiánu začal v pátek a potrvá do příští soboty, DeVito též kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informoval deník El País.

"Je strašné, že byl prezidentem (USA) zvolen člověk, který se vysmívá Nejvyššímu soudu a zastrašuje lidi na celém světě. I když není jediným idiotským prezidentem na světě," uvedl v sobotu DeVito při převzetí filmové ceny. Trump podle něj "nemá ani tušení, jak řídit zemi".

Kritika Trumpa byla jediným momentem, kdy byl během slavnostního večera ve městě na severu Baskicka třiasedmdesátiletý DeVito vážný. Jinak se usmíval a vtipkoval i na svůj účet, když přebíral cenu od o hlavu většího režiséra Juana Antonia Bayony. DeVito měří pouhých 152 centimetrů.

Ač malé postavy a i když si málokdy zahrál hlavní roli, patří k DeVito k nepřehlédnutelným osobnostem Hollywoodu. "Stojíme před jedním z největších mužů, který psal filmové dějiny jako producent, režisér a herec," ocenil DeVita režisér Bayona, který vyzdvihl i DeVitův smysl pro humor a lidskost, kterou vtiskl svým postavám.

U zrodu DeVitovy filmové kariéry stál český rodák, režisér Miloš Forman, který ho v 70. letech obsadil do role v oscarovém Přeletu nad kukaččím hnízdem. Později hrál DeVito například i ve Formanově snímku Muž na Měsíci (1999). Celkem vytvořil DeVito desítky rolí. K těm nejznámějším patří Tučňák alias Oswald Cobblepot ze snímku Batman se vrací, právník ve Vyvolávači deště, nepraktický literární agent po boku Woodyho Allena v jeho filmu Cokoliv či "Dvojče" Arnolda Schwarzeneggera v komedii Dvojčata.

Mezinárodního věhlasu dosáhl DeVito už v polovině 80. let, kdy si po boku Michaela Douglase a Kathleen Turnerové zahrál v dobrodružných filmech Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu. Tehdy také začal s režií celovečerních filmů, pro něž si vybírá často příběhy s černým až morbidním humorem, například Vyhoď máti z vlaku či Válka Roseových, v níž hrál opět s Turnerovou a Douglasem.

DeVito je držitelem ceny Emmy a Zlatého glóbu za roli v televizním seriálu Taxi (1978-1983). V roce 2007 převzal na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

Mezinárodní filmový festival v San Sebastiánu se řadí k nejvýznamnějším filmových přehlídkám v Evropě. Poprvé se konal v roce 1953 a jeho hlavní cenou je Zlatá mušle za nejlepší film. Třikrát tuto cenu dostal i český či československý film - v roce 1960 to byl snímek film Romeo, Julie a tma režiséra Jiřího Weisse, v roce 1965 film Zlatá reneta od Otakara Vávry a v roce 2005 film Štěstí režiséra Bohdana Slámy. Za snímek Štěstí dostala také herečka Anna Geislerová cenu pro nejlepší herečku.

Letošním českým zástupcem na festivalu v San Sebastiánu je krátký studentský film Adama Martince nazvaný Cukr a sůl.

VIDEO: Co to mele? Trump řečnil, mladík nevěřil vlastním uším. Po grimasách ho vyvedli ze záběru a stal se hitem

EMBED_OFF

yokky ( 23. září 2018 15:03 )

😕😒😕😒

yokky ( 23. září 2018 15:01 )

sekebo ( 23. září 2018 10:14 )

S Dannym de Vitem souhlasím a pro ten titulek ani nemusíme chodit daleko.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud