Slováci oslaví sto let Československa vlastním svátkem. Dva dny po Češích

Autor: ČTK, AKu - 
12. 9. 2018
19:25

Slovensko si 100. výročí vzniku Československa připomene letos státním svátkem, který bude 30. října. Hlasy velké většiny přítomných poslanců o tom ve středu rozhodl slovenský parlament. Slováci 30. října 1918 Martinskou deklarací vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného česko-slovenského státu.

Podle schválené novely zákona o státních svátcích bude 30. říjen na Slovensku státním svátkem pouze letos. V současnosti je památným dnem. Opozice při hlasování neuspěla s návrhem, aby si Slovensko stejně jako Česká republika připomínalo den vzniku Československa 28. října 1918 státním svátkem natrvalo.

„V naší historii se mnohokrát o budoucnosti Slovenska rozhodovalo ne vždy doma na území Slovenska a ne vždy při tom rozhodování byli Slováci. Proto 30. říjen my považujeme za den, kdy Slováci sami za sebe vyjádřili svůj postoj a ochotu vytvořit spolu s českým národem společný stát,“ řekl novinářům slovenský premiér Peter Pellegrini krátce před hlasováním Sněmovny. Zároveň dodal, že Slovensko respektuje 28. říjen jako datum vzniku Československa.

Video Kiska, Babiš a Pellegrini otevřeli výstavu o Československu. - tv Joj

O vzniku Československa čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tomik007 ( 12. září 2018 22:23 )

Oslavuji ovladnuti cekoslovenska

56gogo ( 12. září 2018 19:57 )

a co jako slavíte bratia , to co my výročí státu který už deset let neexistuje díky pár tupcům , kteří nás prodali EU,Němcům , západní evropě . je to podobné jak praháci slavili pod koněm výročí okupace! Možná pieta za zaniklý stát ČESKOSLOVENSKO !!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa