Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Křetínský a Tkáč vstupují do Metro AG. Kupují 7,3 procenta akcií, na další získávají opci

Autor: trm, ČTK - 
24. srpna 2018
19:58

Podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč vstupují do společnosti METRO AG, jednoho z největších velkoobchodníků a retailerů v Evropě. Společnost EP Global Commerce GmbH (EPGC), kterou oba podnikatelé vlastní, kupuje 7,3 procenta kmenových akcií METRO AG od společnosti Haniel. Získává navíc opci na koupi zbylých 15,2 procenta kmenových akcií firmy METRO v držení Hanielu. Blesk Zprávám informaci řekl mluvčí Daniel Častvaj. METRO v České republice vlastní velkoobchody Makro.

„Vážíme si toho, že jsme se mohli stát významnými akcionáři společnosti METRO AG. Chtěli bychom poděkovat skupině Haniel, že si nás vybrala za svého partnera pro tuto transakci. Jsme si vědomi, že společnost METRO podniká v dynamickém prostředí, a to jak z hlediska vývoje trhu v některých regionech, tak i obecně z pohledu vyvíjejících se potřeb a preferencí jejich zákazníků,“ uvedl spolumajitel EP Global Commerce Daniel Křetínský.

Největší akcionář METRO AG, společnost Haniel, silné investory vítá. „Jsme rádi, že jsme ve dvou majitelích EPGC, Patriku Tkáčovi a Danielu Křetínském, našli kvalifikované podnikatele s významnými investičními zkušenostmi a také se znalostí německého trhu. EPGC je přesvědčena, že stávající aktivity společnosti METRO v oblasti velkoobchodu s potravinami a všeobecného retailu jsou velmi dobrou bází pro budoucí rozvoj,“ řekl generální ředitel společnosti Stephan Gemkow.  

Společnost EP Global Commerce (EPGC) je vlastněna dvěma investory, Patrikem Tkáčem (47 %) a Danielem Křetínským (53 %). Patrik Tkáč je spoluzakladatelem a spoluvlastníkem skupiny společností J&T, mezinárodního poskytovatele finančních a privátních bankovních služeb a investiční skupiny, podnikající zejména v Česku a na Slovensku. Křetínský je hlavním akcionářem, předsedou a generálním ředitelem společnosti Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH), mezinárodní energetické a infrastrukturní skupiny se sídlem v České republice. 

Smluvní strany se dohodly, že nezveřejní kupní cenu. Poradcem EPGC v této transakci byla agentura goetzpartners. Dohoda mezi společnostmi Haniel a EPGC podléhá schválení dozorčí rady společnosti Haniel a souhlasu antimonopolních autorit.

Makro v Česku, německý Real

Metro se značkou Metro Cash & Carry má podle svého webu v 25 zemích víc než 760 obchodů a zaměstnává přes 100.000 lidí. Obsluhuje 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real provozuje firma v Německu 280 prodejen a pracuje pro ni víc než 34.000 lidí.

V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center. Ve fiskálním prvním čtvrtletí do konce prosince společnosti Metro AG stoupl čistý zisk o 88 procent na 232 milionů eur (šest miliard Kč). Tržby se zvýšily o 0,2 procenta na 10,1 miliardy eur.

Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství CNC, které vydává deník Blesk a provozuje stránky www.blesk.cz.

Actimel ( 24. srpna 2018 20:23 )

Nenažranci!!!

Zobrazit celou diskusi