Čechů s „extrémními“ důchody nad 40 tisíc rychle přibývá. Někteří berou i přes 100 tisíc

Autor: bud - 
24. 8. 2018
06:00

Důchody by od ledna mohly poskočit v průměru o 900 korun a senioři nad 85 let dostanou ještě o tisícovku navíc. Radost ovšem mohou mít hlavně ti, kteří pobírají velmi vysoké penze. Díky chystané valorizaci jim totiž vzrostou o tisíce. Momentálně je v Česku 155 seniorů s důchodem přes 40 tisíc korun, za rok jich přibylo 34. Dva dokonce pobírají více než 100 tisíc.

Starobní důchod 99 procent Čechů nepřesahuje 20 tisíc korun. Někteří si ovšem „užívají“ penzi v řádu mnoha desítek tisíc. A podle posledních čísel České správy sociálního zabezpečení těchto lidí přibývá.

Zatímco ještě na začátku roku 2016 bylo seniorů s důchodem nad 40 tisíc korun celkem 108, na konci stejného roku už 121. Nyní jich je oficiálně 155. Jde ovšem o čísla platná ke konci loňska, takže reálně bude těchto lidí ještě o něco více. Od ledna 2018 se totiž důchody zvýšily o 3,5 procenta.

Od ledna dostanou tisíce navíc

Zatímco v případě průměrného důchodu lze při valorizaci čekat navýšení o řádově stokoruny, v případě desetitisícových penzí jsou to až tisíce. Pokud definitivně projde plánované zvýšení od příštího roku, tak například důchod ve výši 50 tisíc korun stoupne o více než 2 100. Naproti tomu důchod ve výši 12 tisíc poskočí „jen“ o osm stovek.

Nejvíce si polepší dva čeští senioři, jejichž penze přesahuje 100 tisíc korun, mohou se těšit navíc až na 4 tisíce korun. Odvíjet se to bude od růstu mezd, inflace a jejich věku. Pokud přesáhnout 85 let, budou mít další tisícovku k dobru.

Kolik lidí má velmi vysoký důchod?Kolik lidí má velmi vysoký důchod? | Zdroj: ČSSZ

Vysoké důchody už nejsou možné

Získat důchod nad 100 tisíc korun nebo v řádu vyšších desítek tisíc už dnes není prakticky možné. V roce 2015 se totiž změnila pravidla pro výpočet nově přiznaných důchodů a maximální výše se od té doby pohybuje pod 30 tisíci. Důchod lze ale průběžně navyšovat i nad rámec státní valorizace, pokud senioři pracují.

„Tedy pokud osoba pracuje takzvaně na procenta, tedy pracuje dál, i když jí už vznikl nárok na důchod. Za této situace je každých 90 dnů výdělečné činnosti hodnoceno 1,5 % navíc,“ uvedla Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Důchod pod 6 000 korun berou tisíce lidí

Tisíce Čechů se pohybují také na opačném konci důchodové tabulky. Více než 37 tisíc lidí pobírá starobní důchod nižší než 6 tisíc korun. Přes 6 500 seniorů má dokonce méně než 3 tisíce korun.

„Nejnižší důchody se zpravidla týkají lidí, kteří pobírají dílčí důchod z Česka. To znamená, že většinu času pracovali v zahraničí a český důchod mají přiznaný jen ze získané české doby důchodového pojištění,“ upřesnila Buraňová. Může již také o lidi, kteří v práci pobírali velmi nízký plat, případně celý jejich plat nebyl evidován v rámci pojištění.

Video Ministryně práce s sociálních věcí Maláčová: Tisícovka navíc pro důchodce. Jenže kterým a kdy? - Jakub Veinlich, Lukáš Červený / BLESK zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

pjotri ( 25. srpna 2018 01:16 )

Asi to nevis, ale Rakusacky nas duchodovej system nezajima. Verim, ze bys mi pral "par roku", ale uz ted je to 23 let plus 10, co mi zbyva. Takze to bude 33 let a to uz je zajimavy, ze? o 13 vic, jak u toho kolegy.

pjotri ( 25. srpna 2018 01:10 )

Ses skutecnej Neznalek.Budu brat rakouskej duchod,v Rakousku jsem s malou prestavkou od roku 91.Nas kolega,kterej u nas zacal na autobusu v roce 91 a sel do duchodu v roce 2011, dostal 1500Euro.Ja mam uz ted vic oddelano a 10 let mi zbyva, toz asi tak.

pjotri ( 25. srpna 2018 01:06 )

Tak za prve: PJOTRI - nauc se cist. Za druhe: pokud si myslis, ze Rakusaci plati v Rublech, je mi te uprimne lito. Za treti: ten smajlik se smeje tve blbosti a zavisti.

pjotri ( 25. srpna 2018 01:03 )

Jooo? A proc jako? Co jsem napsal spatne? Lhal jsem nekde? Zavist je svinaa, ze?

pjotri ( 25. srpna 2018 01:00 )

V Rakousku netaham 33 palet jako kamionak, ale jezdim s autobusem. U nas bych si na autobusu nevydelal ani na slanou vodu, vime?

Zobrazit celou diskusi
Další videa