Tisíce důchodců živoří: Kdo má v penzi ke slíbenému průměru 17 tisíc daleko

Autor: bud - 
7. 7. 2018
05:40

Průměrný důchod by už brzy mohl poskočit až o pět tisíc. Plánuje to aspoň nový ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Mohla by se tak zlepšit situace desítek tisíc českých seniorů, kteří se finančně pohybují na hranici chudoby. Více než 180 tisíc jich totiž dostává důchod nižší než devět tisíc korun. V některých případech za to sami ani nemohou.

Penze by se měly během následujících čtyř let dostat až na úroveň 17 tisíc korun, což je o pět tisíc korun více, než je dnešní průměrný důchod ve výši 12 281 korun. Takovou představu má ministr práce Petr Krčál.

„Moje představa samozřejmě je taková, aby to bylo nejméně 40 procent průměrné mzdy. Senioři by si zasloužili ten průměr podstatně vyšší, pro mě by to bylo tak 16 až 17 tisíc,“ řekl Krčál v rozhovoru pro Blesk Zprávy. „Pokud bychom se domluvili na postupné valorizaci, tak při jednání s panem premiérem a ministryní financí bychom toho postupně dosáhli,“ dodal.

Video Celý rozhovor s novým ministrem práce a sociálních věcí Petrem Krčálem (ČSSD): Důchody chci navýšit až na průměrných 17 tisíc korun, zásahům do dávek na bydlení musí předcházet jiné kroky... - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Pod hranicí chudoby jsou tisíce seniorů

Navyšování penzí by mohlo pomoci zejména seniorům, jejichž důchody jsou velmi nízké. Hranice chudoby v Česku pro jednotlivce je určena jako 60 procent mediánu příjmu, momentálně je to tedy necelých 11 200 korun. Jenže na tuto částku zdaleka nedosáhnou tisíce seniorů.

Podle aktuálních čísel z poslední důchodové ročenky, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení, pobírá téměř 25 tisíc seniorů důchod nižší než 5000 korun. Pod 8000 korun má penzi 118 tisíc seniorů a důchod pod 9000 korun dostává více než 180 tisíc důchodců.

Jsou také extrémy, podle posledních čísel má až 6300 lidí na své důchodové „pásce“ dokonce částku nižší než 3000 korun. Jde zpravidla o lidi, kteří nemají dostatečný počet odpracovaných let, měli za svého života velmi nízké platy, případně odváděli na sociálním pojištění nízké částky. Někdy to mohla být jejich chyba, někdy chyba zaměstnavatele. Nižší penze pobírá třeba řada podnikatelů a živnostníků, kteří v uplynulých letech odešli do důchodu.

Vyšší důchod neznamená lepší život

Těmto lidem pak často výrazněji nepomohou ani příspěvky od státu, na které mají nárok. Musejí buď pracovat, nebo živoří. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila má dokonce až polovina seniorů minimální finanční rezervy. „Celkem 43 procent důchodců není schopno se popasovat s nenadálým výdajem ve výši cca 10 tisíc korun, tedy se situací, kdy se pokazí například pračka,“ uvedl pro Blesk Zprávy.

Takto rostly české starobní důchody.Takto rostly české starobní důchody. | 

„Zajímavé je porovnání regionálních rozdílů. Vysoký důchod ještě neznamená vysokou životní úroveň. Záleží na cenách služeb, nájmů a podobně. Například pražský důchodce má v průměru o sedm procent vyšší důchod, než jaký je celostátní průměr, ale reálně je jeho životní úroveň o 11 procent pod průměrem. Naopak nejlépe se reálně mají důchodci v Ústeckém kraji a severu Moravy,“ dodal ekonom.

Důchody v posledních letech rostly mírně, od roku 2011 do konce roku 2016 se zvýšily jen o necelou tisícikorunu. Během roku 2017 ale došlo k většímu navýšení a průměrný důchod stoupl o více než 700 korun.

Na začátku roku 2018 se důchody zvýšily v průměru o 411 korun, minimálně pak o 150 korun, což pomohlo hlavně těm nejchudším seniorům. Rychlejšímu zvyšování pomohlo i to, že nyní o výši penzí rozhoduje pouze vláda, dříve to vyžadovalo změnu zákona.

Video „Důchod není štědrý, lidé živoří. Je nutná reforma,“ varuje šéf důchodové komise Potůček - David Budai, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
tarrica ( 19. července 2018 16:49 )

Tak já jsem se neflákala, vychovala dobře 3 děti, odpracovaných 44 let a důchod mám 12 100,- Kč, manžel totéž/bohužel závažně onemocněl, tak chodil do práce s menším platovým ohodnocením. Nestěžuji si, jen se mi to nezdá moc za léta práce. Mohla jsem odkládat maximálně tak 300,-až 1000,- Kč měsíčně/až po studiu dětí/. Samozřejmě by nás nenechali strádat , ale za ta léta práce se mi to zdá opravdu jako almužna. Přes léto se snažím něco vypěstovat na malé zahrádce, v zimě půjdu někam na brigádu. Víte, já si na stáří chtěla procestovat republiku, pořídit pejska , ale to bychom neufinancovali.... tak ať jsme hlavně zdraví....

mnpv ( 8. července 2018 14:43 )

Pane Vy jste de.bil

teqila1949 ( 8. července 2018 12:57 )

bronson. Já znám spoustu lidí co mají invalidní duchod s chlastu,drog,kouření platíme jim obrovské částky za léky,nemocnice atd ale že by byli cíkáni! mně se zdají češi.Jak byz nazval zloděje,tuneláře kteří rozkradli náš stát v miliardách aniš by museli protože jako politici mají pohádkové platy a přesto svojí nenažraností,chamtivostí loupí,kradou že by milion cikánu nedokázalo nakrást to co politici státní, krajský,starostové,zastupitelé.

mnpv ( 8. července 2018 10:42 )

Tak jste si měl dávno zvýšit kvalifikaci a najít lepší zaměstnání. Je to Vaše chyba, nikoliv státu.

Bronson ( 8. července 2018 08:40 )

Do roku 1990 lékaři než by se dohadovali s cikánama tak jim raději napsali invalidní důchod a tato část občanů při dovršení důchodového věku dostala průměrný důchod aniž by kdy pracovala.Jak k tomu přijde člověk,který celý život pracoval a odváděl určitou část ze své mzdy na důchodové pojištění, byl ve věku 55 ti let propuštěn z nadbytečnosti,byl donucen odejít do předčasného důchodu,který mu byl trvale zkrácen a dnes nedosáhne na průměrný důchod.Tak že cikán má průměrný důchod a člověk který né vlastní vinou musel odejít do předčasného důchodu i když celý život pracoval má důchod podprůměrný.Nevím proč při valorizaci se každý ohání zásluhovostí,nevím jakou zásluhovost měl tento invalidní důchodce o proti člověku který pracoval.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa